Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Otrzymałem fakturę od kontrahenta z USA za zakup publikacji w formie elektronicznej (czynny podatnik VAT). Kontrahent naliczył sales tax, wskutek czego faktura VAT ma wartość nie 100 USD, a 123 USD. Czy istnieje jakiś sposób, w który można poinformować kontrahenta żeby nie naliczał podatku VAT? Jeśli chodzi o Unię Europejską, podaje się kontrahentowi przy zamówieniu NIP z przedrostkiem PL i wówczas wystawia on fakturę ze stawką np lub zerową. Jak postąpić w takim przypadku? Czy w USA jest też VAT 23%?

ODPOWIEDŹ

Zakup publikacji w formie elektronicznej jest zaliczany do usług elektronicznych i stanowi import usług. W takim wypadku rozliczenie podatku VAT spoczywa na nabywcy, który rozlicza podatek na podstawie wystawionej faktury w kwocie netto.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a. Przez terytorium państwa trzeciego rozumie się terytorium państwa niewchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej (art. 2 pkt 5 ustawy).

Z pytania wynika, że Czytelnik otrzymał fakturę od kontrahenta z USA czynnego podatnika VAT za zakup publikacji w formie elektronicznej, który naliczył sales tax, wskutek czego faktura VAT ma wartość nie 100 USD, a 123 USD.

Obecnie podatnicy dość często dokonują transakcji poprzez internet zarówno z Unii jak i z krajów trzecich. Zakup publikacji, tj. artykułów prasowych lub opracowań w formie elektronicznej, jeżeli zostały one ściągnięte ze strony internetowej kontrahenta zagranicznego, zaliczany jest do usług elektronicznych i traktowany jak import usług.

Zgodnie z przepisami unijnymi do „usług świadczonych drogą elektroniczną”, należą usługi świadczone za pomocą internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie - ze względu na ich charakter - jest zasadniczo zautomatyzowane i wymaga minimalnego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe.

Art. 7 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 wymienia przykładową listę usług elektronicznych, która obejmuje w szczególności:

 

  • a) ogólnie dostawy produktów w formie cyfrowej, łącznie z oprogramowaniem, jego modyfikacjami lub nowszymi wersjami;

  • b) usługi umożliwiające lub wspomagające obecność przedsiębiorstw lub osób w sieci elektronicznej, takich jak witryna lub strona internetowa;

  • c) usługi generowane automatycznie przez komputer i przesyłane poprzez Internet lub sieć elektroniczną w odpowiedzi na określone dane wprowadzone przez usługobiorcę;

  • d) odpłatne przekazywanie prawa do wystawiania na aukcji towarów lub usług za pośrednictwem witryny internetowej działającej jako rynek online, na którym potencjalni kupujący przedstawiają swoje oferty przy wykorzystaniu automatycznych procedur oraz na którym strony są informowane o dokonaniu sprzedaży za pomocą poczty elektronicznej generowanej automatycznie przez komputer;

  • e) pakiety usług internetowych oferujące dostęp do informacji, w których element telekomunikacyjny ma charakter pomocniczy i drugorzędny (to znaczy pakiety wykraczające poza oferowanie samego dostępu do Internetu i obejmujące inne elementy, takie jak strony, które umożliwiają dostęp do aktualnych wiadomości, informacji meteorologicznych lub turystycznych, gier, umożliwiają hosting witryn internetowych, dostęp do grup dyskusyjnych; itp.);

  • f) usługi wyszczególnione w załączniku I, w tym m.in. zawartość książek w formie cyfrowej i innych publikacji elektronicznych.

 

Zakup usług elektronicznych stanowi import usług, a to oznacza, że obowiązek rozliczenia podatku należnego od danej transakcji spoczywa nie na sprzedawcy, a nabywcy danej usługi. Zgodnie bowiem z art. 28b i art. 28k ustawy o podatku VAT, miejscem opodatkowania m.in. usług elektronicznych jest kraj siedziby (bądź stałego miejsca zamieszkania) nabywcy. Należy także pamiętać, że jeżeli zakup publikacji następuje z kraju spoza Unii Europejskiej, nie jest wymagane zgłoszenie VAT-UE.

Zagraniczny dostawca zobowiązany jest do wystawienia faktury w kwocie netto, w obcej walucie i języku, zgodnie z zasadami obowiązującymi w kraju, w którym ma siedzibę. Tak więc w przypadku Czytelnika faktura, którą otrzymał nie jest prawidłowa, gdyż jest wystawiona w kwocie brutto.

Wobec tego, że Czytelnik jest zobowiązany do samodzielnego obliczenia podatku VAT od transakcji zakupu publikacji ( w tym przypadku od kwoty określonej na fakturze, tj. kwoty brutto), winien zwrócić się do wystawcy faktury o jej skorygowanie.

Stany Zjednoczone jako jeden z niewielu krajów nie stosują podatku VAT (Value Added Tax), natomiast płacą kilkuprocentowy tzw. Sales Tax, czyli podatek obrotowy.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 2 ust.9, art.17 ust. 1 pkt 4 ustawy oraz art. 28 k ustawy o podatku od towarów i usług.