Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , VAT NA BIEŻĄCO, TRZEBA WIEDZIEĆ

27 kwietnia 2020

NR 101 (Maj 2020)

Nadzwyczajne zwolnienie z czynszu w galerii handlowej

0 1105

Prowadzę butik z odzieżą w galerii handlowej. W obecnej sytuacji epidemicznej jest on zamknięty, a ja nic nie zarabiam, tylko ponoszę straty, mam wysoki czynsz najmu. Czy zawieszenie wykonywania działalności w lokalu z powodu COVID-19 zwalnia mnie automatycznie z obowiązku zapłaty czynszu? Czy są przewidziane dopłaty do czynszu z budżetu państwa?

Odpowiedź

Możliwość wygaszenia wzajemnych zobowiązań wynajmującego i najemcy w dużych galeriach handlowych określają przepisy art. 15ze ustawy z 2 marca 2020 roku zwanej ustawą o zwalczaniu COVID-19. Podkreślić należy, że zwolnienie z płatności czynszu najmu dotyczy okresu obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w dużych obiektach handlowych (galeriach) - o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw i pod określonymi ustawowo warunkami. Przepisy nie przewidują dopłat do czynszu z budżetu państwa.

Uzasadnienie

W obiektach handlowych (galeriach) - o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw czasowe ograniczenie m.in. handlu detalicznego wyrobami odzieżowymi najemcom powierzchni handlowej ustanowiono od 14 marca 2020 roku na mocy § 5 ust. 2 pkt 1 lit. b rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego. Całkowity zakaz takiej działalności w galeriach handlowych przedłużono do odwołania na mocy § 6 ust. 2 pkt 1 lit. b w związku z § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu epidemii, a następnie na mocy § 8 ust. 2 pkt 1 w związku z § 9 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.    
Zgodnie z art. 15ze ustawy o zwalczaniu COVID-19, w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw  zgodnie z właściwymi przepisami (to jest od 14 marca 2020 r. do odwołania), wygasają wzajemne zobowiązania stron umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej. W celu skorzystania ze zwolnienia najemca powinien w terminie 3 miesięcy od dnia zniesienia zakazu prowadzenia działalności złożyć wynajmującemu wiążącą ofertę przedłużenia obowiązywania umowy - na dotychczasowych warunkach - o okres obowiązywania zakazu przedłużony o 6 miesięcy (art. 15ze ust. 2 ustawy o zwalczaniu COVID-19).
Powyższe oznacza, że najemca powierzchni handlowej (tutaj - butiku) w dużym obiekcie handlowym (galerii) ma wybór, a mianowicie może:

  1. skorzystać ze zwolnienia z czynszu najmu - konsekwencją tego będzie obowiązek przedłużenia umowy najmu na dotychczasowych warunkach o wiele miesięcy, 
  2. nie skorzystać ze zwolnienia, czyli nadal płacić na bieżąco czynsz, ale bez konieczności przedłużania umowy.

Podkreślić należy, że nadzwyczajne zwolnienie z czynszu nie dotyczy najemców, którzy nadal mogą prowadzić działalność (np. sprzedaż żywności, środków czystości), najemców w obiektach handlowych poniżej 2000 mkw, ani najemców w innych obiektach - np. w budynkach biurowych. I to niezależnie od powierzchni wynajmowanego lokalu, wysokości czynszu, okresu obowiązywania umowy najmu, czy też osoby najemcy.
Przepisy ustawy o zwalczaniu COVID-19 - zgodnie z art. 15ze ust. 4 - nie uchybiają przepisom Kodeksu cywilnego (k.c.), regulującym stosunki zobowiązaniowe stron w stanach, w których wprowadzane są ograniczenia prawne swobody działalności gospodarczej. Oznacza to, że najemcy, którzy nie mogą skorzystać z nadzwycz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.