Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

2 marca 2015

Nocna wizyta poborcy skarbowego w domu podatnika

0 1063

Jestem podatnikiem VAT. Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Od dłuższego czasu przebywam poza granicami Polski. Deklaracje VAT przesyłam listownie, należny podatek wpłacam jak mam pieniądze i na chwilę obecną mam zaległości w płatnościach VAT. Urząd wszczął egzekucję z niepłaconego podatku i pracownicy urzędu zaczęli nachodzić moja rodzinę po nocach. Czy takie wizyty urzędników są dozwolone prawem i czy mogę się skarżyć na takie postępowanie?

ODPOWIEDŹ

Pracownik organu egzekucyjnego urzędu skarbowego może prowadzić egzekucję również w godzinach nocnych, oczywiście tylko pod warunkiem, że ma zezwolenie naczelnika urzędu. W innych okolicznościach prawo nie pozwala na prowadzenie egzekucji w porze nocnej.

Czynności pracownika oraz organu egzekucyjnego można zaskarżyć w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Istnieje również możliwość złożenia skargi na nienależyte wykonanie zadań przez właściwe organy lub przez ich pracowników na podstawie ustawy Kodeks postępowania administracyjnego.

UZASADNIENIE

Na wstępie należy przypomnieć, iż zaległości w płatnościach VAT spowodują, iż urząd skarbowy będzie dochodził tych zobowiązań w trybie egzekucji administracyjnej. Egzekucja natomiast ma na celu doprowadzenie do zapłaty podatku poprzez stosowanie środków przymusu. Oczywiście mogą być stosowane tylko takie środki przymusu, na które zezwolił ustawodawca. W ramach stosowania środków egzekucyjnych organ egzekucyjny urzędu skarbowego lub pracownik tego organu posiadają legitymację np. do korzystania z pomocy policji, do przeszukania pomieszczeń. Uprawnienie dotyczy również dokonywania czynności w porze nocnej, w myśl art. 52 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.).

Przez porę nocną należy rozumieć czas pomiędzy godziną 21 a godziną 7. Trzeba dodać, iż pracownik organu musi mieć zezwolenie naczelnika urzędu na prace w porze nocnej i się nim okazać przed przystąpieniem do czynności egzekucyjnyc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.