Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

1 lutego 2014

Obowiązek zapłaty podatku VAT przy zamianie działek

0 868

Gmina, dokonała zamiany działek (akt notarialny) z osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Działki znajdują się w obrębie usługowo-mieszkaniowym. Czy można na fakturze wprowadzić kompensatę należności i kto ma zapłacić podatek VAT, my czy osoba fizyczna? Wartość rynkowa każdej z działek to około 500.000 zł.

ODPOWIEDŹ

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy), towarami natomiast są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6).

Odpłatnością za towar bądź usługę nie musi być wyłącznie zapłata w formie pieniężnej. Odpłatnością jest również ekwiwalentność i wzajemność świadczeń. Może ona mieć postać rzeczową (towar za towar, usługa za usługę, towar za usługę). Z taką zapłatą mamy do czynienia w przypadku zawierania umowy zamiany. Przez umowę zamiany zgodnie z definicją zawartą w art. 603 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Oznacza to, iż obie strony umowy przenosząc na siebie wzajemnie własność rzeczy, występują jednocześnie w charakterze dostawcy i nabywcy. Ponadto art. 604 Kodeksu Cywilnego stanowi, iż do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. Umowa zamiany od umowy sprzedaży różni się tym, że przy umowie zamiany w miejsce obowiązku zapłaty występuje obowiązek przeniesienia przez drugą stronę własności rzeczy. Zatem czynność zamiany nieruchomości stanowi dwie odpłatne dostawy towarów podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art.29a ust.1 ustawy podstawą opodatkowania z zastrzeżeniem ust.2-5, art.30a-30c, art.32, art.119 oraz art.120 ust. 4 i 5, jest wszystko co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dos...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.