Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

2 grudnia 2016

Odliczenie lub zwrot podatku zapłaconego w Niemczech

0 1294

Firma polska, będąca czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych (VAT-UE), dokonuje zakupów sprzętu elektronicznego bezpośrednio w sklepach stacjonarnych na terenie Niemiec, poprzez sklepy internetowe handlujące sprzętem RTV albo na portalu Ebay. W przypadku zakupów dokonywanych przez internet ich dostawa jest dokonywana w dwojaki sposób, a mianowicie: albo do wskazanego przez podatnika punktu sprzedaży stacjonarnej na terenie Niemiec, skąd podatnik odbiera te towary osobiście lub towary te są wysyłane przez sprzedawcę bezpośrednio do siedziby podatnika w Polsce. Często małe firmy niemieckie handlujące głównie na rynku lokalnym wystawiają faktury z 19% stawką podatku VAT mimo, że towary te są transportowane do Polski.

Czy rejestracja na VAT w Niemczech umożliwi firmie odzyskanie podatku VAT zapłaconego w Niemczech jeżeli te towary:

  1. podatnik osobiście odbiera w Niemczech i przewozi je do Polski i stąd wysyła je do Rosji w ramach sprzedaży eksportowej,

  2. podatnik kupuje towary w Niemczech i stamtąd bezpośrednio wysyła je do Rosji jako eksport (jak to zrobić),

  3. w przypadku zakupów na portalu eBay, towary są wysyłane przez sprzedawcę pocztą do Polski.

ODPOWIEDŹ

Czytelnik może ubiegać się o zwrot podatku od wartości dodanej od towarów nabytych w Niemczech pod warunkiem, że w okresie, do którego odnosi się wniosek, w państwie członkowskim, do którego kierowany jest wniosek nie dokonywał dostaw towarów lub świadczenia usług (z pewnymi wyjątkami), a zakupione towary będą wykorzystywane do wykonywania czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na terytorium kraju. Zwrot podatku następuje według szczególnej procedury, na podstawie wniosku na druku VAT-REF, który należy złożyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej, za pośrednictwem właściwego dla Czytelnika naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż do dnia 30 września roku następującego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy.

Czytelnik może dokonać również rejestracji na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech i zgodnie z obowiązującymi tam zasadami dokonywać odliczenia podatku naliczonego zapłaconego w tym kraju w deklaracjach podatkowych składanych do właściwego Urzędu Skarbowego w Niemczech.

UZASADNIENIE

Z opisu sprawy wynika, że dostawcy towarów z Niemiec albo nie są zarejestrowani na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych, dlatego też swoją sprzedaż opodatkowują krajową stawką podatku VAT w wysokości 19%, lub też nie mają pewności, czy towar ten opuści terytorium Niemiec (w przypadku skierowania dostawy do sklepu stacjonarnego na terenie Niemiec).

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), zgodnie z art. 9 ust. 1 i ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU) rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Warunkiem jest zasadniczo, że zarówno nabywca oraz dokonujący dostawy towarów są podatnikiem, o którym mowa w art. 15 (czyli podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą), lub podatnikiem podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Opisana zatem transakcja w przypadkach wskazanych w punktach 1 i 3 spełnia wskazane powyżej warunki.

W tej sytuacji podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 1 i ust. 6 w związku z art. 30a ust. 1 UPTiU jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od Czytelnika w tym również zapłacony 19% podatek od wartości dodanej. Podatku tego Czytelnik oczywiście nie może odliczyć w składanej w Polsce deklaracji VAT, może jednak ubiegać się o zwrot zapłaconego tam podatku w ramach procedury VAT Refund. Jednym z warunków jest jednak, że w okresie, do którego odnosi się wniosek, Czytelnik w państwie członkowskim, do którego kierowany jest wniosek nie dokonywał dostaw towarów lub świadczenia usług, z drobnymi wyjątkami, a zakupione towary będą wykorzystywane do wykonywania czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na terytorium kraju. Zwrot podatku VAT następuje według szczególnej procedury, na podstawie wniosku składanego na druku VAT-REF za pomocą środków komunikacji elektronicznej, za pośrednictwem właściwego dla Czytelnika naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż do dnia 30 września roku następującego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy. Szczegółowe zasady dokonywania tego zwrotu określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14.12.2014 roku w sprawie wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Zatem w przypadkach opisanych w pkt 1 i 3 pytania rejestracja na VAT w Niemczech uniemożliwi firmie odzyskanie podatku VAT zapłaconego w Niemczech. Możliwe jest to jednak poprzez złożenie wniosku VAT-REF, ale pod warunkiem, że Czytelnik nie będzie w okresie, do którego odnosi się wniosek w tym w państwie członkowskim prowadził działalności gospodarczej.

Innym alternatywnym rozwiązaniem jest możliwość zarejestrowania się podatnika na potrzeby podatku VAT w Niemczech. Wówczas opisane w pkt 1 przemieszczenie towarów z Niemiec do siedziby firmy w Polsce należałoby traktować jako transakcję WDT i dokonać jej rozliczenia w Niemczech, natomiast w Polsce Czytelnik rozpoznałby transakcję WNT o której mowa w art.11 ust.1 UPTiU. Z treści przywoł...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.