Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

29 kwietnia 2013

Odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację w sprawie wprowadzenia zmian w odliczeniu podatku VAT przy zakupie samochodu przez firmę

0 806

Odpowiedź na interpelację poselską (nr 14319) do ministra finansów z dnia 8 lutego 2013 roku w sprawie wprowadzenia zmian w odliczeniu podatku VAT przy zakupie samochodu przez firmę.

Szanowny Panie Ministrze!

Z analizy Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika jednoznacznie, że odliczenie całej kwoty podatku VAT przy zakupie samochodu przez firmę jest korzystniejsze dla budżetu państwa i przedsiębiorców niż obecna propozycja ministerstwa finansów, która, dla przypomnienia, zakłada wprowadzenie 50-procentowego limitu odliczeń, nie więcej jednak niż 8 tys. zł.

Branża od lat zabiega o wprowadzenie pełnego odliczenia tego podatku. Prowadzi badania i analizy rynku motoryzacyjnego, pokazując liczby, według których jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla budżetu państwa, jak i dla motoryzacji - niewątpliwie najważniejszej gałęzi naszej gospodarki. Ministerstwo Finansów, forsując swoje rozwiązania, nie daje podstaw do konkretnej dyskusji. Trudno przecież odnosić się do propozycji, która w żaden sposób nie opiera się na liczbach. Problemem Ministerstwa Finansów jest możliwość prywatnego użytkowania samochodu. Ale skąd ograniczenie poziomu odpisu do 50%? Dlaczego nie 60%, a może 30%? Trudno się oprzeć tylko na stwierdzeniu, że tak wyszło z oszacowania ministerstwa. Przecież ideą tego podatku jest jego neutralność dla biznesu. Jeśli więc firma pozwala pracownikowi na użytkowanie auta do celów prywatnych, to podatkowo traktuje się to jako dodatkową formę wynagrodzenia i powinno być oddzielnie opodatkowane.

Branża motoryzacyjna w Polsce znalazła się w najgorszym od lat okresie - drastyczny spadek sprzedaży i produkcji pojazdów oraz, co najbardziej powinno martwić, nigdy nienotowana skala zwolnień (przykład Fiata, czy też nie mniej szokujące dane o zwolnieniach w podmiotach sprzedających i serwisujących samochody). Nie powinno być już przyzwolenia na kolejne szkodliwe, wprowadzane bez wnikliwej analizy rozwiązania. Dlatego przedstawiciele branży motoryzacyjnej zwrócili się do mnie o wsparcie działań na rzecz kompleksowych rozwiązań korzystnych dla polskiej gospodarki - wprowadzenia pełnego odliczenia podatku VAT od wszystkich rodzajów pojazdów nabywanych przez firmy, z jednoczesnym przejrzystym opodatkowaniem ich prywatnego użytkowania.

Szanowny Panie Ministrze, będę zobowiązany za odpowiedź na następujące pytania:

  1. Na jakich danych Ministerstwo Finansów oparło się, argumentując we wniosku do Komisji Europejskiej o udzielenie derogacji, że wprowadzenie progów odliczenia podatku od towarów i usług od zakupu nowych pojazdów do celów firmowych w wysokości 50% (nie więcej jednak niż 8000 zł) nie będzie stanowić przesłanki negatywnej dla udzielenia derogacji określonej w art. 395 ust. 1 zdanie 2 dyrektywy, tj. że te wymienione we wniosku środki jako przeznaczone na uproszczenie procedury poboru VAT nie będą wpływać na ogólną kwotę wpływów z podatków państwa członkowskiego pobieranych na etapie ostatecznej konsumpcji?

  2. Czy Ministerstwo Finansów przed przygotowaniem wniosku do Komisji Europejskiej o derogację przeprowadziło analizę, jakie skutki dla wzrostu szarej strefy w naprawach pojazdów będzie mieć ograniczenie odliczenia podatku VAT od naprawy aut firmowych do wysokości 50% - jednocześnie ze wskazaniem metodologii tej analizy i źródeł przyjętych danych?

  3. Jaką metodologię Ministerstwo Finansów przyjęło dla ustalenia, że przyjęcie progów odliczenia podatku od towarów i usług od zakupu nowych pojazdów do celów firmowych akurat w wysokości 50% (nie więcej jednak niż 8000 zł) stanowić będzie wiarygodne rozgraniczenie pomiędzy użytkowaniem tych pojazdów do celów działalności gospodarczej i do celów prywatnych, a tym samym skutecznie prowadzić będzie do zapobieżenia unikaniu opodatkowania podatkiem VAT przez podmioty używające aut firmowych do celów prywatnych - jednocześnie z podaniem źródeł danych do tych ustaleń?

Z poważaniem

Poseł Cezary Olejniczak

Łowicz, dnia 8 lutego 2013 r.

Odpowiedź na interpelację

Szanowna Pani Marszałek! W związku z pismem, znak: SPS-023-14319/13, z dnia 18 lutego br., przy którym została przesłana interpelacja pana posła Cezarego Olejniczaka w sprawie wprowadzenia zmian w odliczaniu podatku VAT przy zakupie samochodu przez firmę, z jednoczesnym przejrzystym opodatkowaniem jego prywatnego użytkowania, uprzejmie informuję.

Propozycja Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, na którą powołuje się pan poseł, zakłada wprowadzenie odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości w odniesieniu do nabywanych wszystkich samochodów firmowych (w tym z tzw. kratką) i ponoszonych w związku z nimi wydatków eksploatacyjnych, z wyłączeniem możliwości odliczania podatku od paliw nabywanych do tych samochodów.

W kwestii propozycji instytutu dotyczącej wyłączenia możliwości odliczania podatku VAT od nabywanych paliw do napędu samochodów z tzw. kratką należy wskazać, że jest ona nie do zaakceptowania w świetle przepisów dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Odnosząc się natomiast do postulowanego wprowadzenia odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości przy nabyciu samochodów osobowych, uprzejmie wyjaśniam, że za stosowaniem ograniczonego prawa do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do samochodów osobowych przemawia fakt, że samochody te z uwagi na swoją konstrukcję są wykorzystywane przez podatników do wykonywania czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak również do celów niezwiązanych z tą działalnością (np. na użytek prywatny podatnika).

Mając na uwadze systemowe założenia podatku od wartości dodanej, a w szczególności zasadę neutralności, należy pamiętać, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego zawartego w nabywanych towarach i usługach, które związane są z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej zdefiniowanej w przepisach tego podatku.

W związku z tym w Polsce, podobnie jak w kilkunastu innych krajach członkowskich Unii Europejskiej (np. we Włoszech, w Belgii czy w Hiszpanii), w odniesieniu do takich pojazdów nie stosuje się pełnego odliczenia podatku VAT. Stosowanie ograniczenia na etapie odliczania podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych i pojazdów samochodowych im podobnych oznacza jednocześnie, że wykorzystanie tych samochodów i pojazdów na cele niezwiązane z działalnością podatnika nie podlega już opodatkowaniu podatkiem VAT. Przyjęte rozwiązanie ma na celu z jednej strony uproszczenie rozliczenia tego podatku, z drugiej zaś przeciwdziałanie ewentualnym nadużyciom i wynika z faktu, że określenie stopnia wykorzystania ww. samochodów i pojazdów na cele działalności gospodarczej i na cele prywatne podatnika dla potrzeb rozliczenia podatku wymagałoby prowadzenia przez podatnika szczegółowej ewidencji. Natomiast po stronie organów podatkowych weryfikacja rzeczywistego stopnia wykorzystania tych samochodów i pojazdów na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą wymagałaby wnikliwych i czasochłonnych czynności kontrolnych. Generowałoby to zatem duże koszty zarówno po stronie organów, jak i...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.