Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

2 kwietnia 2019

NR 88 (Kwiecień 2019)

Odzyskanie dwukrotnie wpłaconego podatku VAT

0 1420

Nie zapłaciłem podatku VAT za grudzień 2018 i styczeń 2019 roku. Oczywiście otrzymałem upomnienie z Urzędu Skarbowego. Na upomnienie także nie zapłaciłem VAT. Dopiero jak kontrahent mi zapłacił, to uiściłem VAT za grudzień z odsetkami. W marcu otrzymałem tytuł wykonawczy wraz z zajęciem wierzytelności jpk u mojego kontrahenta. Wszystko byłoby dobrze, ale urząd zajął VAT za grudzień 2018, który zapłaciłem. Dzwonię do Urzędu ale okazuje się, że na moim koncie w urzędzie nie ma tych pieniędzy. Sprawdziłem przelew czy wybrałem dobre konto. Wszystko z przelewem ok. W jaki sposób mam się odwołać od zajęcia i jak ubiegać się o zwrot kwoty, którą zapłaciłem?

Odpowiedź

Na etapie egzekucji przysługują Podatnikowi zarzuty, które należy złożyć się w terminie 7 dni od dnia otrzymania tytułu wykonawczego. Podatnik może także złożyć wniosek stwierdzenie nadpłaty, w trybie Ordynacji podatkowej, kwestionując zasadność pobrania podatku.

Jednakże nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Zatem organ podatkowy uzyskaną kwotę w trybie egzekucji zaliczył na koszty upomnienia i na niezapłacony w terminie VAT za styczeń 2019 roku.

Uzasadnienie

Zarzuty w postępowaniu egzekucyjnym

Organ podatkowy po upływie terminu do zapłaty przez Podatnika podatku VAT ma obowiązek przesłania pisemnego upomnienia, zawierającego wezwanie do zapłaty podatku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Tytuł wykonawczy może być wystawiony po upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia.

Nadmienić trzeba, że koszy upomnienia obciążają Podatnika z chwilą doręczenia upomnienia. Koszty te również podlegają egzekucji administracyjnej.

Na podstawie wystawionego przez organ podatkowy tytułu wykonawczego organ egzekucyjny wszczyna egzekucję. Wszczęcie egzekucji administracyjnej następuje z chwilą doręczenia Podatnikowi odpisu tytułu wykonawczego lub doręczenia dłużnikowi zajętej wierzytelności zawiadomienia o zajęciu wierzytelności lub innego prawa majątkowego.

Organ egzekucyjny w ramach egzekucji administracyjnej może stosować środki egzekucyjne wymienione w art. 1a pkt 12 ustawy z 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.). Stosowanie innych środków jest prawnie niedozwolone. Zajęcie innych wierzytelności pieniężnych jest jednym ze środków, które ustawodawca przewidział w ustawie egzekucyjnej.

Jeżeli Podatnik nie zgadza się z wszczęciem i prowadzeniem egzekucji ma prawo złożyć zarzuty do organu egzekucyjnego w terminie 7 dni od daty otrzymania odpisu tytułu wykonawczego.

Podstawą do złożenia zrzutów może być:

 

  1. wykonanie lub umorzenie w całości albo w części obowiązku, przedawnienie, wygaśnięcie albo nieistnienie obowiązku;

  2. odroczenie terminu wykonania obowiązku albo brak wymagalności obowiązku z innego powodu, rozłożenie na raty spłaty należności pieniężnej;

  3. określenie egzekwowanego obowiązku niezgodnie z treścią obowiązku wynikającego z orzeczenia,

  4. błąd co do osoby zobowiązanego;

  5. niewykonalność obowiązku o charakterze niepieniężnym;

  6. niedopuszczalność egzekucji administracyjnej lub zastosowanego środka egzekucyjnego;

  7. brak uprzedniego doręczenia zobowiązanemu upomnienia,

  8. zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego;

  9. prowadzenie egzekucji przez niewłaściwy organ egzekucyjny;

  10. niespełnienie w tytule wykonawczym wymogów określonych w art. 27 ustawy.

 

Złożenie zarzutów w ustawowym terminie zawiesza postępowanie egzekucyjne do czasu ostatecznego rozpoznania zarzutów. Zarzuty rozstrzygane są, czy to przez ich uznanie za uzasadnione czy za nieuzasadnione,  zawsze w formie postanowienia, na które służy Podatnikowi zażalenie.

W związku z powyższym, należy wziąć pod uwagę w jakim dniu Czytelnik zapłacił VAT za grudzień 2018 roku i czy zapłata została dokonana w pełnej wysokości tj. należność główna, odsetki i koszty upomnienia. Jeżeli Czytelnik uiścił całość zobowiązania po otrzymaniu odpisu tytułu wykonawczego, to egzekucja była zasadna i za  jej prowadzenie Czytelnik jest zobowi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.