Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 5 lutego 2015 roku wydał postanowienie, że dodatki do paliw powinny być opodatkowane według stawki akcyzy dla paliwa, do którego są dodawane; sprawa C-275/14, Jednostka Innowacyjno-Wdrożeniowa Petrol S.C. Paczuski Maciej i Puławski Ryszard przeciwko Ministrowi Finansów.

Spółka ta zajmowała się produkcją i sprzedażą dodatków do paliw silnikowych oraz olejów opałowych, oznaczonych kodem CN 3811. Zwróciła się w interpretacji indywidualnej z zapytaniem o stawkę akcyzy jaką powinny być opodatkowane te towary. W odpowiedzi, uzyskała wykładnię, że powinny być opodatkowane akcyzą według stawki właściwej dla „pozostałych paliw silnikowych” tj. 1822 zł/1000 litrów. Spółka zaskarżyła interpretację uważając, że produkowane przez nią towary powinny być opodatkowane według stawek właściwych dla produktów, do których są one dodawane (1565 zł za 1000 litrów).

W rezultacie sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zwrócił się do TSUE z pytaniem prejudycjalnym, czy art. 2 ust. 3 akapit drugi dyrektywy Rady 2003/96/WE, przewidujący regułę opodatkowania dodatków do paliw silnikowych według stawki przyjętej dla równoważnego paliwa silnikowego, to jest paliwa, do którego dodatek lub rozcieńczalnik zostały zastosowane, należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwia się on stosowaniu do produktów objętych pozycją CN 3811 stawki podatkowej odpowiedniej dla tzw. pozostałych paliw silnikowych, określonej w art. 89 ust. 1 pkt 14 ust...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.