Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

5 lipca 2018

Opodatkowanie czynności wzajemnego, nieodpłatnego użyczenia wyposażenia do aparatu USG

0 896

Wzajemne, nieodpłatne użyczenie aparatu do USG powoduje obowiązek rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług oraz jego rozliczenie w stałej kwocie miesięcznej.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 15 czerwca 2018 roku nr 0111-KDIB3-1.4012.297.2018.1.WN

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w zakresie której świadczy usługi lekarza ginekologa. Wynajmuje gabinet lekarski razem z drugą lekarką, w którym każda z nich przyjmuje swoich pacjentów w ramach własnej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni zakupiła wyposażenie do aparatu USG natomiast druga osoba zakupiła konsolę do aparatu ultrasonograficznego bez wyposażenia. Jednocześnie strony nie będą ustalać kto i ile korzysta z tego urządzenia. Nie będą również dokonywały między sobą żadnych rozliczeń gotówkowych.

Sprzęt do badań udostępniany jest tylko na podstawie ustnej umowy nieodpłatnego użyczenia.

Czy w związku z wzajemnym świadczeniem usług nieodpłatnego użyczenia części sprzętu do badania Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do rejestracji jako czynny podatnik VAT i rozliczenia z tego tytułu podatku VAT w stawce 23%? Jeśli tak, czy możliwe jest przyjęcie miesięcznej kwoty, od której naliczany będzie podatek?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z przepisów podatkowych nie wynika, że odpłatność za czynności dostawy towarów lub świadczenia usług musi mieć postać pieniężną. Odpłatność jako świadczenie wzajemne może również przybrać postać rzeczową – zapłatą może być inny towar lub usługa, albo mieszaną – zap...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.