Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

1 marca 2015

Opodatkowanie towaru nabytego w Austrii a konfekcjonowanego w Czechach

0 903

Spółka z o.o. zamierza kupić towar w Austrii. Towar zostanie najpierw przewieziony przez dostawcę do Czech i tam odbędzie się jego konfekcjonowanie. Firma czeska wystawi nam fakturę za usługę konfekcjonowania i za transport towaru do Polski. Jak to rozliczyć w VAT?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.9 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Żeby doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, muszą zostać spełnione następujące warunki:

  1. nabywcą towarów musi być podatnik w rozumieniu ustawy o VAT lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć jego działalności gospodarczej, lub nabywcą musi być osoba prawna niebędąca podatnikiem;

  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem w rozumieniu ustawy, czyli podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą.

W opisanej przez Państwa sytuacji dochodzi do nabycia towarów w Austrii i ich przywiezienia do Polski, z czasowym postojem na terenie Czech. W świetle przytoczonej powyżej definicji niewątpliwie dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium Polski, jeżeli tylko zostaną spełnione warunki dotyczące dostawcy i nabywcy. Zgodnie z art.20 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje w tej sytuacji z chwilą wystawienia faktury przez dostawcę, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów wykażecie Państwo w pozycji 23 i 24 deklaracji VAT-7 oraz w części D informacji podsumowującej VAT-UE za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy. Jednocześnie macie Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT, w deklaracji za ten sam okres lub za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Warunkiem dokonania odliczenia jest to, żeby nabycie służyło wykonywaniu przez Państwa czynności opodatkowanych VAT oraz, żebyście, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.