Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , KASY REJESTRUJĄCE

31 lipca 2013

Opodatkowanie usług prywatnego przedszkola

0 1176

Jako osoba fizyczna zamierzam otworzyć prywatne przedszkole. Nie wiem czy dostanę zezwolenie z Wydziału Edukacji. Czy moja działalność będzie podlegała opodatkowaniu VAT? Czy muszę stosować kasę fiskalną?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli przedszkole uzyska status przedszkola niepublicznego, to świadczone w jego ramach usługi będą zwolnione od VAT oraz z ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Natomiast w przypadku braku takiego statusu usługi te będą podlegały opodatkowaniu VAT oraz obowiązkowi zastosowania kasy do ich rejestrowania.

UZASADNIENIE

W myśl art.43 ust.1 pkt 24 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, wykonywane:

a) w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty,

b) przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat.

Z art.2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty, wynika, że system oświaty obejmuje między innymi przedszkola. Ponadto, art.5 ust.1 tej ustawy stanowi, iż szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną. Natomiast w myśl ust.2 powołanego artykułu szkoła i placówka może być zakładana i prowadzona między innymi przez osobę fizyczną. Warunkiem założenia niepublicznego przedszkola przez osobę fizyczną jest uzyskanie wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek (art.82 ustawy o systemie oświaty). Po otrzymaniu wniosku o wpis (zgłoszenia do ewidencji) organ ewidencyjny w ciągu 30 dni od daty złożenia zgłoszenia, dokonuje wpisu do ewidencji placówki niepublicznej oraz doręcza osobie dokonującej zgłoszenia, zaświadczenie o wpisie placówki do ewidencji. Kopię zaświadczenia organ ten przekazuje właściwemu kuratorowi oświaty oraz organowi podatkowemu. W przypadku, gdy zgłoszenie nie zawiera wszystkich niezbędnych danych lub statut szkoły lub placówki jest sprzeczny z obowiązującym prawem i mimo wezwania nie został zmieniony, organ ewidencyjny wydaje decyzję o odmowie dokonania wpisu. Brak wpisu do ewidencji skutkuje tym, że powstała w ten sposób placówka sprawująca opiekę nad dziećmi nie uzyska statusu przedszkola niepublicznego a zatem nie będzie przedszkolem w rozumieniu cytowanej wyżej ustawy, a zatem nie będzie jej przysługiwało w stosunku do świadczonych usług zwolnienie od podatku, o którym mowa w art.43 ust.1 pkt 24 ustawy o VAT.

Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art.111 ustawy. W myśl ust.1 tego przepisu, podatnicy dokonując...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.