Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT

1 grudnia 2013

Opodatkowanie zakupu w Niemczech i sprzedaży używanego samochodu

0 3879

Zakupiłem w Niemczech za 9.000 euro samochód osobowy na handel. Na fakturze wystawionej 4.09.2013 roku, będącej jednocześnie umową kupna – sprzedaży, nie został wyszczególniony podatek, a został jedynie dopisany długopisem przepis §25a. Jak ta faktura powinna być ujęta w rejestrze zakupów i deklaracji VAT-7? Czy powinna być ujęta w deklaracji VAT-UE? Jaką fakturę powinienem wystawić w przypadku sprzedaży samochodu: z opisem procedura marża czy z naliczony podatkiem VAT? Jak ująć fakturę sprzedaży w deklaracji VAT-7?

ODPOWIEDŹ

Przedstawiona przez Pana faktura zakupu samochodu nie powinna być ujęta w rejestrze zakupów prowadzonym dla potrzeb VAT, ani w deklaracji VAT-7 ani w informacji podsumowującej VAT-UE. Sprzedaż pojazdu należy udokumentować fakturą VAT marża, którą należy ująć w deklaracji VAT-7 za okres, w którym nastąpiła sprzedaż.

UZASADNIENIE

Jak opisuje Pan w pytaniu, otrzymał Pan fakturę za zakup samochodu w Niemczech, na której sprzedawca przywołał §25a. Domyślam się, że chodzi o §25a Umsatzsteuergesetz (UstG), czyli niemieckiej ustawy o podatku od wartości dodanej. Przywołany przepis reguluje opodatkowanie towarów używanych na zasadzie marży.

Zgodnie z art.9 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz, w sytuacji, gdy nabywcą towarów jest podatnik w rozumieniu ustawy o VAT lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem oraz dokonujący dostawy jest podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Jednakże, zgodnie z art.10 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT, jeżeli przedmiotem nabycia są towary używane opodatkowane podatkiem od wartości dodanej w państwie członkowskim rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających zasadom opodatkowania marży, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych szczególnych zasadach, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje.

Biorąc pod uwagę powyższy przepis, w przypadku zakupu udokumentowanego przedstawioną fakturą nie wystąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Mam jednak pewną wątpliwość co do tego, czy można uznać, że posiada Pan dokumenty, które jednoznacznie potwierdzają nabycie towarów na szczególnych zasadach. Z przedstawionej faktury nie wynika bowiem jednoznacznie, że towar został nabyty w systemie opodatkowania marży, został jedynie dopisany długopisem przepis §25a, bez podania aktu prawnego. Wobec tego warto poprosić kontrahenta o podpisanie oświadczenia, że towar został Panu sprzedany na zasadzie opodatkowania marży, w oparciu o §25a Umsatzsteuergesetz.

W związku z tym, że nabycie samochodu nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ani żadnej innej czynności podlegającej, zgodnie z art.5 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu VAT, a także w związku z tym, że nie można odliczyć VAT z otrzymanej faktury, nie wykazuje jej Pan w ewidencjach prowadzonych na potrzeby podatku od towarów i usług, ani w deklaracji VAT-7. Transakcja ta nie podlega również wykazaniu w informacji podsumowującej VAT-UE. W związku z tym, że, jak rozumiem, nie zamierza Pan rejestrować samochodu na terytorium Polski, a został on nabyty w celach handlowych, nie ma także obowiązku zapłaty w terminie 14 dni VAT w związku z jego nabyciem, nie musi Pan również składać informacji VAT-23 dla celów wydania zaświadczenie potwierdzającego uiszczenie podatku lub VAT-24 tj. wniosku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowią...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.