Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakupiony w Chinach towar odprawiany jest w Hamburgu, a następnie transportowany do Polski. Firma obsługująca transport i odprawę celną jest firmą zarejestrowaną w Polsce i wystawia faktury tytułem: opłata dokumentacyjna (23% VAT), transport lądowy (23%), fracht morski (0%), odprawa celna (23%), które ujmowane są w rejestrze VAT naliczonym do odliczenia. Składając deklaracje VAT-UE wykazujemy wartość WNT, na którą składa się: wartość nabycia towarów i pozostałe koszty związane z obsługą nabytego towaru (odprawa celna, transport). W deklaracji VAT-7 z tytułu WNT podatek VAT ujmujemy jako należny i naliczony. Mam wątpliwości czy faktury ujęte w rejestrze VAT naliczonego za sporządzenie dokumentacji obsługi celnej i transportowej powinny zostać dodane do podstawy opodatkowania WNT. W myśl powyższego VAT naliczony z tych faktur jest wykazywany w deklaracji VAT-7 podwójnie (raz w transakcji WNT jako VAT należny i naliczony oraz drugi raz jako VAT naliczony z rejestru nabyć).

ODPOWIEDŹ

Opisana przez Czytelnika dostawa towarów z Niemiec do Polski stanowi transakcję WNT o której mowa w art.11 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU). Zgodnie z treścią tego przepisu przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Z treści pytania wynika, że Państwa firma zaimportowała towar od dostawcy z Chin, który został dopuszczony do obrotu na terytorium Niemiec. Odprawy celnej w Państwa imieniu dokonała firma spedycyjna, która występuje w charakterze przedstawiciela podatkowego Państwa firmy na terytorium Niemiec. Po dokonaniu odprawy celnej towaru w Hamburgu następuje jego przemieszczenie z terytorium Niemiec do Polski, które stanowi nietransakcyjną operację WNT, o której mowa w art.11 ust.1 UPTiU.

Z zapisów ustawy obowiązujących do 31 grudnia 2013, wynikało , że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie nabycia tych towarów, przy czym przepisy art. 31 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio (art.31 ust.5 UPTiU) .

Jak wynikało z art. 31 ust.2, obowiązującego do 31 grudnia 2013 r., podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku;

  2. wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

W świetle powyższych przepisów do podstawy opodatkowania podatnik powinien doliczyć tylko te wydatki dodatkowe, które były pobierane (fakturowane) przez dostawcę towaru. Podstawy opodatkowania WNT nie podwyższało się o koszty dodatkowe związane z nabyciem towaru, które były pobierane przez podmiot niebędący dostawcą towaru. W konsekwencji oznaczało to, że do końca roku 2013 do podstawy opodatkowania nie powinni Państwo doliczać kosztów usług frachtu, transportu i obsługi celnej, gdyż usługi te były świadczone przez firmę spedycyjną, która nie była dostawcą towaru. Zatem podstawę opodatkowania stanowiła kwota wynikająca z faktury wystawionej przez dostawcę z Chin, powiększona o cło i inne opłaty związane bezpośrednio z nabyciem towaru.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach podatkowych wydanych w ś...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.