Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

2 września 2014

Prawo do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni

0 749

Podatnik nie będzie uprawniony do zwrotu w terminie 25 dni ,od dnia złożenia rozliczenia, nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanym w deklaracji, jeśli faktury dokumentujące transakcje będą uregulowane poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności (kompensatę) lub dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania będzie spełniał za zgodą Wnioskodawcy inne świadczenie (datio in solutum).

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 8 lipca 2014 roku nr IBPP2/443-302/14/KO

Sytuacja Podatnika

Fundusz jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Planuje on nabycie działek ewidencyjnych wchodzących w skład nieruchomości objętych księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy. Działki są nieruchomościami gruntowymi niezabudowanymi, przeznaczonymi zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jako tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, jednorodzinnej lub usługowej wolnostojącej.

Podatek naliczony w okresie rozliczeniowym, w którym Wnioskodawca zamierza zadeklarować nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, wynikać będzie wyłącznie z faktur VAT dokumentujących transakcję nabycia niezabudowanych działek wchodzących w skład nieruchomości objętych księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy.

Wszystkie faktury VAT stanowiące podstawę do zadeklarowania przez Wnioskodawcę w okresie rozliczeniowym nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, dokumentujące transakcję nabycia niezabudowanych działek wchodzących w skład nieruchomości objętych księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy, będą zapłacone w całości. Pierwszą opcja zapłaty niniejszej faktury VAT polega na kompensacji (potrąceniu) wzajemnych wierzytelności Wnioskodawcy ze zbywcą, a więc na podstawie instytucji prawa cywilnego przewidzianej w art. 498 Kodeksu cywilnego. Natomiast rozważana jest także druga opcja poprzez zastosowanie uregulowanej w art. 453 Kodeksu cywilnego instytucji opartej na cywilnoprawnej konstrukcji innego świadczenia w miejsce wykonania właściwego (datio in solutum).

Wnioskodawca ma wątpliwości, czy jego postępowanie w odniesieniu do ubiegania się o przyspieszony zwrot VAT w terminie 25 dni jest słuszne.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Z analizy art. 87 ust. 6 ustawy o VAT wynika, że na wniosek podatnika i przy spełnieniu określonych warunków podstawowe terminy zwrotów mogą być skrócone do 25 dni. Podatnik może otrzymać wcześniejszy zwrot, gdy spełni następujące warunki:

  1. opłaci wszystkie faktury lub dokumenty celne dokumentujące zakupy rozliczone w deklaracji VAT-7,

  2. zapłata za te faktury zostanie dokonana bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem przepisów art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Powołany przepis należy rozpatrywać w powiązaniu z art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz art. 498 Kodeksu cywilnego. Na mocy powyższych przepisów należy stwierdzić, że art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy nie stawia ograniczeń co do formy zapłaty należności. Należy jednak pamiętać, że powyższ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.