Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

31 sierpnia 2016

Rejestracja do VAT oddziałów w Polsce firmy mającej siedzibę w innym państwie UE

0 2013

Niemiecka spółka kapitałowa zamierza ze względu na rozszerzenie zakresu działalności na terenie Polski otworzyć oddziały w kilku miastach. Wcześniej ta spółka zarejestrowała się na terenie Polski dla celów podatku VAT jako czynny podatnik ze względu na prowadzoną sprzedaż. Czy otwarcie jednego lub kilku oddziałów będzie powodować obowiązek zarejestrowania tych oddziałów jako samodzielnych podatników VAT?

ODPOWIEDŹ

Otwarcie jednego lub kilku oddziałów w Polsce przez spółkę mającą siedzibę działalności gospodarczej poza Polską nie powoduje konieczności ich rejestracji dla celów podatku VAT. Wystarczającym jest zarejestrowanie się tej spółki zagranicznej jako polskiego podatnika VAT. Należy mieć jednakże na uwadze, że jeżeli można byłoby wykazać odrębność kapitału podmiotu założonego w Polsce jak i prowadzenie działalności na własne ryzyko, to wtedy będziemy mieli do czynienia z odrębną np. osobą prawną i koniecznością odrębnej rejestracji dla celów VAT w Polsce.

UZASADNIENIE

Na wstępie należy wskazać, że podmioty zagraniczne mające siedzibę działalności w innym państwie unijnym, mogą zarejestrować się dla celów polskiego VAT, wykonując czynności opodatkowane. Nie jest ponadto istotnym czy podmioty te mają na terytorium kraju (Polski) stałe miejsce prowadzenia działalności. Może być to np. działalność, która polega na sprzedaży towarów na terytorium kraju poprzez wynajmowany magazyn.

Przykład 1

Niemiecka spółka kapitałowa wynajmuje w Polsce magazyn. Poprzez ten magazyn dokonuje sprzedaży na rzecz polskich podmiotów gospodarczych. Chcąc rozliczać polski podatek VAT, rejestruje się jako czynny podatnik stając się polskim podatnikiem VAT. Rozlicza wtedy jednocześnie z tytułu przemieszczenia własnych towarów z Niemiec do Polski wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, a z tytułu sprzedaży na terenie Polski (tych towarów) podatek należny (jako dostawę krajową).

Odnosząc się do powyższego przykładu należy podkreślić, że dla celów takiego rozliczenia (jako polski podatnik VAT) nie jest wymagane, aby niemiecka spółka kapitałowa miała w Polsce np. stałe miejsce działalności – wystarczy sama rejestracja. Jeżeli natomiast spółka niemiecka stwierdzi (po zarejestrowaniu się jako polski podatnik VAT), że ze względów organizacyjno-ekonomicznych korzystniej byłoby dla niej otworzyć w Polsce oddział lub zakład, to co do zasady nie będzie musiała dokonywać rejestracji dla tychże jednostek organizacyjnych. Jak wskazuje ustawodawca w art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Funkcjonowanie oddziału podmiotu zagranicznego działającego w Polsce regulują przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (ustawa o sdg). Zgodnie z art. 4 ust. 1 tej ustawy przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Natomiast oddział zdefiniowany został w art. 5 pkt 4, jako wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego (art. 86 ustawy o sdg). Jak wynika z powyższych przepisów podmiot zagraniczny, prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podmiot – przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja tego oddziału jest jednoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział posiada zatem jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada on możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, prowadzona natomiast działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego.

Decydujący...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.