Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

2 kwietnia 2013

Rozdzielność majątkowa a roczna korekta podatku

0 860

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Pięć lat temu zakupiłem pawilon, wprowadziłem do ewidencji środków trwałych i odliczyłem VAT w całości (działalność wyłącznie opodatkowana). W październiku ubiegłego roku zrobiłem rozdzielność majątkową z żoną. W tym roku dokonamy podziału majątku i firma będzie zapisana na mnie. Czy to prawda że powinienem skorygować za ubiegły rok 1/10 odliczonego VAT od połowy pawilonu ?

ODPOWIEDŹ

Nie, nie ma Pan obowiązku korekty VAT odliczonego z tytułu zakupu pawilonu za ubiegły rok.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.91 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, którym przy nabyciu przysługiwało pełne prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od nabycia środków trwałych o wartości początkowej przekraczającej 15.ooo zł są zobowiązani dokonać korekty odliczonego podatku (w przypadku nieruchomości w ciągu 10 lat licząc od roku w którym zostały one oddane do użytkowania) w dwóch przypadkach:

1) gdy w okresie korekty nastąpi sprzedaż lub likwidacja działalności (art.91 ust.4),

2) gdy w okresie korekty nastąpi zmiana prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (art.91 ust.7).

Jak wynika z treści pytania, likwidacja działalności nie nastąpiła. Należałoby natomiast zastanowić się, czy w opisanej sytuacji mamy do czynienia z czynnością sprzedaży lub ze zmianą prawa do obniżenia podatku.

Zgodnie z art.2 pkt 22 ustawy o VAT pod pojęciem sprzedaży należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Z art.7 ust.1 i 2 tej ustawy wynika natomiast, że przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zgodnie z art.51 oraz 511 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy w razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej, każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy jak i majątek nabyty później.

Każdy z małżonków zarządza samodzielni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.