Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

1 kwietnia 2018

Rozliczenie korekty podatku naliczonego „in minus”

0 945

Otrzymaliśmy fakturę korygującą in minus. Okazało się, że nie mamy faktury pierwotnej oraz dodatkowych 3 faktur korygujących które też były wystawione do brakującej faktury. Czy możemy nie odliczać podatku VAT z tej faktury pierwotnej (ma ona datę sierpniową 2017 roku a więc musielibyśmy korygować wszystkie miesiące ponieważ VAT jest do przeniesienia) oraz nie wykazywać podatku naliczonego in minus z faktur korygujących. Faktura ta poprzez wystawienie 4 faktur korygujących została skorygowana do „0”. Dodam jeszcze, że niektóre faktury korygujące dotyczyły nie tylko tej brakującej faktury ale także kilku innych a więc dokonalibyśmy korekty podatku naliczonego in minus tylko od tych pozycji które odnoszą się do faktur z których odliczyliśmy VAT a podatku VAT od pozycji z których VAT-u nie odliczyliśmy nie wykazywalibyśmy.

ODPOWIEDŹ

Odliczenie podatku naliczonego jest prawem podatnika, nie obowiązkiem. Jeżeli podatek naliczony z pierwotnej faktury nie był odliczony, to nie ma czego korygować. Natomiast w sytuacji otrzymania korekty do faktur, z których odliczono VAT, należy skorygować podatek „in minus” w rozliczeniu za okres w którym otrzymano korektę faktury.

UZASADNIENIE

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  • a) nabycia towarów i usług,

  • b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

W przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Zatem, otrzymanie faktury korygującej, która zmniejsza w stosunku do pierwotnej faktury podatek naliczony zobowiązuje podatnika do ujęcia jej, co do zasady, w rozliczeniu za okres w którym podatnik otrzymał fakturę.

Przykład

Podatnik otrzymał fakturę w styczniu 2018 roku i odliczył podatek naliczony. Korektę tej faktury zmniejszającą podatek naliczony Podatnik otrzymał w marcu 2...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.