Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

30 listopada 2017

Rozliczenie nabycia towarów od kontrahenta z UE przez podatnika niezarejestrowanego do VAT-UE

0 908

Prowadzę działalność gospodarczą, jestem podatnikiem VAT. W miesiącu październiku tj. 13.10.2017 dokonałem zakupu towaru handlowego do dalszej odsprzedaży. Firma ze Słowacji od której nabyłem towar handlowy jest podatnikiem unijnym zarejestrowanym w systemie VIES. Firma ze Słowacji wystawiła mi fakturę z 13.10.2017 na kwotę netto 157,70 PLN, VAT 31,54 PLN, brutto 189,24 PLN. Nie dokonałem w Urzędzie Skarbowym rejestracji do transakcji wewnątrzwspólnotowych na druku VAT-R. Zamierzam złożyć ten druk niezwłocznie ale nie wiem czy ta transakcja w ewidencjach VAT będzie traktowana jako WNT, czyli wykazanie w poz.23 deklaracji VAT-7 kwoty 189,24.PLN, w poz.24 kwoty 43,53 PLN oraz w poz.45 deklaracji VAT-7 kwoty 189,24 PLN i w poz 46 kwoty 43,53 PLN. Natomiast w książce PKPiR w zakupach towarów kwoty 189,24 PLN. Czy jeśli teraz złożę VAT-R do USmam obowiązek złożenia za miesiąc październik 2017 informacji podsumowującej VAT-UE? Czy mogę zostać ukarany z tego tytułu?

ODPOWIEDŹ

Transakcja zakupu towaru handlowego od podatnika (firmy) ze Słowacji stanowi transakcję WNT. Podstawą opodatkowania będzie wartość brutto faktury wystawionej przez słowackiego kontrahenta.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Powyższy przepis stosuje się pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art.15 ustawy o VAT, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika, albo nabywcą towarów jest osoba prawna niebędąca podatnikiem,

  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem.

Z treści powyższego przepisu wynika zatem, iż w przypadku transakcji WNT nie ma konieczności aby nabywca i dostawca byli zarejestrowani na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych i posługiwali się numerami identyfikacyjnymi VAT-UE.

Należy mieć jednak na uwadze, że brak rejestracji dla celów VAT UE sprawia, że nie jest możliwe zastosowanie przez sprzedawcę stawki 0% VAT.

Czytelnik będzie zatem zobowiązany rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie, pomimo że nie dokonał rejestracji w urzędzie skarbowym w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych. Podstawą opodatkowania będzie wartość brutto faktury wystawionej przez słowackiego kontrahenta. Rozliczenie WNT powinno wyglądać następująco:

Rozlic...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.