Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

28 lutego 2013

Rozliczenie premii pieniężnej od zagranicznego dostawcy

0 849

Otrzymałam od kontrahenta z Anglii premię pieniężną za dokonane w ubiegłym roku zakupy wraz z fakturą. Czy to jest import usług, który powinnam opodatkować VAT ?

ODPOWIEDŹ

Nie, otrzymana od kontrahenta z Anglii premia pieniężna za osiągnięty w ubiegłym roku poziom wartości zakupów nie stanowi importu usług, jest to natomiast rabat stanowiący podstawę do obniżenia wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

UZASADNIENIE

W wyrokach sądów administracyjnych ugruntowały się dwie odrębne linie orzecznicze dotyczące kwalifikacji premii pieniężnych, co ostatecznie stało się przyczyną podjęcia przez Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów uchwały z dnia 25 czerwca 2012 roku o sygn. akt I FPS 2/12. Zgodnie z tezą tej uchwały „Wypłata kontrahentowi bonusu warunkowego (premii pieniężnej) z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności stanowi rabat w rozumieniu art.29 ust 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), zmniejszający podstawę opodatkowania”.

Przypomnijmy, że zgodnie z treścią art.29 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b. Z kolei zgodnie z art.79 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (zwanej Dyrektywą 112) podstawa opodatkowania nie obejmuje m. in. następujących elementów:

a) obniżek cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;

b) opustów i obniżek cen udzielonych nabywcy lub usługobiorcy i uwzględnionych w momencie transakcji;

W przypadku natomiast anulowania, wypowiedzenia, rozwiązania, całkowitego lub częściowego niewywiązania się z płatności lub też w przypadku obniżenia ceny po dokonaniu dostawy, podstawa opodatkowania jest stosownie obniżana na warunkach...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.