Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

1 lipca 2018

Rozliczenie tankowania paliwa z własnej stacji do samochodów wykorzystywanych w działalności

0 2363

Zajmuję się handlem paliwem do pojazdów samochodowych. Prowadzę jedną ze stacji paliw. Oprócz tego, że nabywam paliwo od innych polskich kontrahentów, to również je dalej odsprzedaję, a także moje własne samochody, które wykorzystuję do swojej działalności gospodarczej są tankowane z 50% prawem do odliczenia (wykorzystuję do celów mieszanych). W jaki sposób rozliczać to paliwo do moich samochodów?

ODPOWIEDŹ

Tankowanie paliwa na własnej stacji nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Natomiast odliczony podatek od nabycia paliwa w wysokości 100% w zakresie wykorzystywania na potrzeby własnych samochodów Czytelnik zobowiązany będzie skorygować w tej części.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez dostawę rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zużycie paliwa z własnej stacji paliw do służbowych samochodów, przy nabyciu którego Czytelnik dokonał odliczenia podatku naliczonego, nie stanowi przekazania towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług podlegającego opodatkowaniu tym podatkiem na zasadzie art. 7 ust. 1 ustawy. Czynność ta nie podlega również opodatkowaniu na mocy art. 7 ust. 2 ustawy. Wskazane bowiem przepisy w zakresie opodatkowania dostawy towarów stanowią o przeniesieniu prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, jak również opodatkowaniu czynności przekazania towarów na potrzeby osobiste podmiotów wskazanych w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy. W opisanym przypadku, nie następuje natomiast ani odpłatne przekazanie na rzecz innego podmiotu, ani też przekazanie nieodpłatne, w tym również nieodpłatne przekazanie na potrzeby osobiste Czytelnika, czy też potrzeby osobiste pracowników. Skoro zatem nabyte dla celów działalności paliwo stanowiące towar handlowy, Czytelnik przekazuje również na cele służbowe do wykorzystywanych w prowadzonej działalności samochodów, to w takiej sytuacji nie następuje przekazanie na cele prywatne, gdyż paliwo zużyte do samochodu służbowego w dalszym ciągu będzie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie następuje także przekazanie towaru na rzecz innych podmiotów, ani darowizna.

Zgodnie z ogólną zasadą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia przysługuje wówczas, gdy odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz, gdy towary i usługi z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zasady dotyczące prawa do odliczenia od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wskazują, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur w wysokości 50%, jeżeli samochód jest używany do celów mieszanych oraz pełne prawo (100%), je...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.