Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

3 sierpnia 2018

Rozliczenie usługi elektronicznej wykonanej przez zagraniczny podmiot zarejestrowany do VAT w Polsce

0 1124

Jak rozliczyć fakturę za usługę „dysk google (chmura)” dla nie VAT-owca? Na fakturze jest naliczony chyba błędnie VAT 23% i podany VAT PL? Czy mam to rozliczyć od brutto jako import usług, dla nie VAT-owca na VAT-9M? Na fakturze podali swój polski NIP (Google Commerce Dublin Irlandia NIP PL 526...). Potraktowali mnie pewnie jak konsumenta, a powinni przecież wystawić fakturę „reverse charge” ze stawką „np”?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli firma Google Commerce Dublin Irlandia posiada oddział w Polsce za pośrednictwem którego są świadczone usługi „dysk google”, to faktura wystawiona ze stawką 23% jest prawidłowa. W takim przypadku nie mamy do czynienia z importem usług, ale z opodatkowaną w Polsce transakcją krajową.

UZASADNIENIE

W obecnym czasie coraz popularniejszą czynnością jest korzystanie przez osoby fizyczne lub przedsiębiorców z usług związanych z tzw. „chmurą”. Usługi chmury zaliczane są do katalogu usług świadczonych drogą elektroniczną.

Ważne jest dla podatników, aby na etapie wyboru dostawcy usług ustalili, z jakiego kraju on pochodzi, a także w jakim kraju zlokalizowane będą urządzenia z serwerami, z których polski podatnik będzie korzystać, gdyż od tego będzie uzależniony sposób rozliczenia podatku VAT.

Z pytania wynika, że Czytelnik prowadzi działalność gospodarczą jednak nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Należy wyjaśnić, że w przypadku świadczenia usług elektronicznych na rzecz konsumenta, miejscem opodatkowania jest terytorium państwa, gdzie nabywca usługi mieszka lub przebywa. W przypadku natomiast świadczenia usług na rzecz podatnika (zgodnie z definicją zawartą w art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikiem jest osoba prowadząca działalność gospodarczą, a więc również podatnik zwolniony z VAT) miejscem świadczenia usług jest miejsce siedziby usługobiorcy (nabywcy usługi). W przypadku zatem usług nabywanych od podmiotów zagranicznych (brak siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce) następuje przerzucenie na polskiego przedsiębiorcę obowiązku rozliczenia VAT należnego.

W takim przypadku polski nabywca zobowiązany jest do wykazania (jako import usług) VAT należnego od nabytej usługi. W przypadku nabycia usług od polskiego podatnika nie ma to większego znaczenia, gdyż VAT rozlicza sp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.