Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

30 czerwca 2013

Rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu będącego towarem handlowym

0 905

Nasza spółka, czynny podatnik VAT, nabywa od podatnika z innego kraju Unii Europejskiej samochód dostawczy. Samochód jest dla nas towarem handlowym, nie zamierzamy go rejestrować, ale sprzedać go w kraju. Jak rozliczyć to nabycie? Czy potrzebujemy zaświadczenia VAT-25?

ODPOWIEDŹ

Nabycie samochodu należy zadeklarować w taki sam sposób jak wewnątrzwspólnotowe nabycie każdego innego towaru. Nie ma konieczności wpłaty podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego ani przedłożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o nabywanych środkach transportu. Nie potrzebujecie Państwo również zaświadczenia VAT-25.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art.9 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Powyższa zasada ma zastosowanie w sytuacji, gdy:

  1. nabywcą towarów jest:a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a

  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit.a.

Z wewnatrzwspólnotowym nabyciem towarów mamy też do czynienia zawsze, kiedy przedmiotem nabycia z innego kraju Unii Europejskiej są nowe środki transportu.

Przypomnijmy, że pojazd lądowy jest uznawany za nowy środek transportu, jeżeli jest to pojazd napędzany silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata i jeżeli przejechał nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.

Z zadanego przez Państwo pytania nie wynika, czy nabywany samochód jest nowym środkiem transportu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, jednakże, w związku z tym, że, jak wynika z pytania, zarówno dostawca jak i nabywca pojazdu są podatnikami, nabycie pojazdu będzie stanowiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, bez względu na to czy jest to nowy środek transportu, czy nie.

Zgodnie z art.103 ust.3-5 ustawy o VAT podatnicy nabywający nowe lub inne środki transportu są obowiązani do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego oraz do przedłożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o nabywanych środkach transportu wraz z kopią faktury potwierdzającej nabycie środka, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju, lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju.

Jeżeli zatem nabywacie Państwo samochód jako towar handlowy i nie będziecie dokonywać jego rejestracji ani nie zamierzacie go użytkować n...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.