Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

1 marca 2018

Samofakturowanie przez firmę z UE podmiotu z Polski

0 1635

Nabywca wystawia fakturę w imieniu dostawcy usługi. Nabywcą jest UBER zarejestrowany w Amsterdamie w Holandii. Usługi przewozu osób dotyczą Polski. Faktury sprzedaży w imieniu dostawcy są wystawiane za każdy przejazd danego klienta przez firmę UBER, jest ich ponad 200 na miesiąc. Czy faktury sprzedaży wystawiane w imieniu dostawcy usługi przez UBER są samofakturowaniem i czy dostawca usługi może sporządzić na podstawie tych wszystkich faktur jedną miesięczną fakturę wewnętrzną do księgowania i do rejestrów VAT i JPK? Na fakturach nie widnieje zapis „samofakturowanie”.

ODPOWIEDŹ

Sposób dokumentowania transakcji pomiędzy Czytelnikiem a jego holenderskim kontrahentem wskazuje na stosowanie procedury samofakturowania, o której mowa w art. 106d ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jednak z uwagi na brak wyrazu „samofakturowanie” jest błędny. W ewidencji sprzedaży należy wpisać numer każdej samofaktury, na podstawie której podatnik dokonuje rozliczenia podatku należnego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 106d ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - podmiot, o którym mowa w art. 106b ust. 1 pkt 1, nabywający towary lub usługi od podatnika może wystawiać w imieniu i na rzecz tego podatnika faktury:

  1. dokumentujące dokonanie przez podatnika sprzedaży na rzecz tego podmiotu, o których mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,

  2. dokumentujące dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 lit. b

  • jeżeli ten podmiot i ten podatnik wcześniej zawarli umowę w sprawie wystawiania faktur w imieniu i na rzecz tego podatnika, w której została określona procedura zatwierdzania poszczególnych faktur przez podatnika dokonującego tych czynności.

Na mocy art. 106e ust. 1 pkt 17 ustawy – faktura powinna zawierać w przypadku faktur, o których mowa w art. 106d ust. 1 – wyraz „samofakturowanie”.

Mając na uwadze cytowane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że samofakturowanie może zostać zastosowane pod warunkiem istnienia wcześniej zawartej umowy.

W opisanej w pytaniu sytuacji polski podmiot świadczy usługi na rzecz podatnika od wartości dodanej z innego kraju UE. Czytelnik zaznaczył, iż faktury wystawione przez nabywcę usług nie zawierają, wymaganego przepisami polskiego prawa, zapisu „samofakturowanie”.

W przypadku nabywców z innych państw członkowskich, umowy o samofakturowanie mogą zostać zawarte tylko na podstawie przepisów tych państw członkowskich. Nabywcy, z którymi zostaną zawarte takie umowy, powinni wystawiać faktury zgodnie z przepisami swoich państw członkowskich.

Niemniej, należy zwrócić uwag...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.