Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

1 czerwca 2018

Skarga do WSA na przewlekłość kontroli podatkowej w zakresie zwrotu podatku VAT

0 1030

Podatnik VAT dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru do jednego z krajów UE o dużej wartości. W założonej deklaracji VAT-7 wykazał kwotę do zwrotu w terminie 60 dni. Naczelnik urzędu skarbowego wszczął kontrolę podatkową w zakresie zasadności zwrotu podatku. Kontrola dotycząca kwot rozliczonych we wskazanej deklaracji trwa już osiem miesięcy. Czy podatnik wobec tak długiego okresu może odwołać się do sądu?

ODPOWIEDŹ

Czynny podatnik VAT uznając, że kontrola podatkowa w zakresie zasadności zwrotu podatku VAT trwa bez uzasadnienia zbyt długo, może wnieść ponaglenie na działanie Naczelnika US do Dyrektora IAS. Jeżeli ponaglenie zostanie uznane za niezasadne przez Dyrektora IAS, to podatnik ma możliwość złożenia skargi do WSA na działania Naczelnika US. Może się tu powołać na bezczynność lub przewlekłość prowadzonej kontroli podatkowej.

UZASADNIENIE

Jeżeli czynny podatnik VAT uzna, że kontrola podatkowa dotycząca zasadności zwrotu podatku VAT (która może opierać się o art.87 ust.2 i 2b ustawy o podatku od towarów i usług - u.p.t.u.) trwa bez uzasadnienia zbyt długo (pomimo wcześniejszego złożenia ponaglenia do Dyrektora IAS) może złożyć skargę do WSA. Podstawą prawną skargi jest w takim przypadku art. 3 § 2 pkt 9 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (u.p.p.s.a.): Kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg na … bezczynność lub przewlekłe prowadzenie m.in. postępowań określonych w działach IV, V i VI ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa oraz postępowań, do których mają zastosowanie przepisy powołanych ustaw. Niekiedy powstają wątpliwości interpretacyjne, czy powyższy przepis może stanowić podstawę do wnoszenia skarg do WSA w każdym przypadku, co wynika z faktu iż kontrola podatkowa kończy się nie decyzją podatkową lecz protokołem kontroli. Innymi słowy dokument ten nie ma charakteru aktów lub czynności, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 9 ustawy. W tej sprawie stanowisko zajął NSA w wyroku z dnia 24.11.2016 r., I FSK 1360/16, gdzie w syntezie wyroku wskazał: „Powstające wątpliwości co do dopuszczalności zaskarżenia do sądu administracyjnego określonego aktu lub czynności nie powinny być rozstrzygane na niekorzyść wnoszącego skargę. Tylko taki sposób wykładni pozostaje w zgodzie z zawartą w art. 45 ust. 1 Konstytucji RP zasadą prawa do sądu oraz kreującymi to prawo postanowieniami ratyfikowanych przez Polskę aktów prawa międzynarodowego (art. 14 Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych …) oraz art. 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności … . „Reasumując Naczelny Sąd Administracyjny stwierdza, że skoro ustawodawca w art. 3 § 2 pkt 9 p.p.s.a. ustanowił dopuszczalność zaskarżenia opieszałości organu w sprawach dotyczących - innych niż decyzje (określone postanowienia, czy indywidualne interpretacje przepisów prawa) - aktów lub czynności z zakresu administracji publicznej podejmowanych w toku różnych postępowań uregulowanych w Ordynacji podatkowej, to przepis ten interpretowany w zgodzie z zasadami konstytucyjnymi oraz zasadą rozstrzygania wątpliwości na korzyść skarżącego należy odczytywać w ten sposób, że umożliwia on wniesienie do sądu administracyjnego skargi na przewlekłe prowadzenie kontroli podatkowej”.

Wniesienie skargi do WSA musi zostać jednakże poprzedzone przez podatnika wniesieniem do Dyrektora IAS ponaglenia na przewlekłość prowadzonej kontroli podatkowej przez Naczelnika US. Jeżeli z kolei ponaglenie zostanie uznane przez Dyrektora IAS za bez...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.