Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

1 października 2013

Skarga na postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT

0 805

W sierpniu 2013 roku Urząd Skarbowy przeprowadził w mojej firmie kontrolę podatkową w zakresie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za czerwiec 2013 roku. W trakcie kontroli otrzymałem postanowienie, w którym Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie art.87 ust.2 ustawy o VAT, przedłużył termin zwrotu do czasu zakończenia kontroli (bez szczególnego uzasadnienia) wraz z pouczeniem wskazującym na jego niezaskarżalność. Czy organ podatkowy mógł tak postąpić? Czy mam możliwość złożenia zażalenia?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli istniały uzasadnione przesłanki potwierdzające błędy w prawidłowości wykazanej kwoty do zwrotu, Naczelnik Urzędu Skarbowego miał prawo wydać postanowienie o przedłużeniu terminu do dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Panu natomiast przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

UZASADNIENIE

Jednym z podstawowych uprawnień podatnika podatku od towarów i usług jest prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, pod warunkiem, że nabyte towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej. Zasada ta wynika wprost z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). W przypadku gdy kwota podatku naliczonego w danym okresie rozliczeniowym będzie wyższa od kwoty podatku należnego podatnik ma prawo do zwrotu tej nadwyżki na rachunek bankowy (art. 87 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast z art.87 ust.2 ustawy o VAT wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego może przedłużyć termin dokonania zwrotu do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Organ podatkowy w tym celu wydaje postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu. Jeżeli postanowienie zostało wydane w ramach kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego to żaden z przepisów, zarówno Ordynacji podatkowej, jak i ustawy o podatku od towarów i usług, nie zezwala podatnikowi na wniesienie zażalenia na postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu. Takie zażalenie, w oparciu o art. 274b § 2 Ordynacji podatkowej, przysługuje wyłącznie na etapie czynności sprawdzających.

Do tej pory zarówno organa podatkowe jak sądy uważały, że, jeżeli na wskazane postanowienie nie służy zażalenie, to również podatnikowi nie przysługuje prawo złożenia skargi do sądu na czynności urzędników. Odmienne stanowisko w tej kwestii zajął jednak Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniach z 10 lipca 2013 roku o sygnaturze akt I FSK 1134/13...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.