Jakie zmiany przewiduje Slim VAT 3 w kwestii kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących?
Odpowiedź
Projektowane w ramach pakietu Slim VAT 3 zmiany (nowy art. 31b ustawy o VAT), które mają wejść w życie od 1 stycznia 2023 r., ustanawiają generalną zasadę kursu przeliczeniowego walut w wystawianych fakturach korygujących. Podatnik do przeliczenia kwoty korekty podstawy opodatkowania na fakturze korygującej (zarówno in plus, jak i in minus) będzie przyjmował, co do zasady, taki sam kurs, jak w rozliczeniu pierwotnym.
Uzasadnienie
W obecnym stanie prawnym brak jest przepisów określających, jaki kurs należy zastosować przy wystawianiu faktury korygującej, jeśli faktura pierwotna była wystawiona w walucie obcej.
Od momentu wejścia w życie projektowanych przepisów art. 31b ustawy o VAT, podatnik do przeliczenia kwoty korekty podstawy opodatkowania na fakturze korygującej będzie przyjmował taki sam kurs, jak w rozliczeniu pierwotnym.
Wyjątek będzie dotyczył kursu zastosowanego dla zbiorczej faktury korygującej wystawianej dla faktur pierwotnych, w których zastosowano różne kursy. W przypadku gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny, może wystawić zbiorczą fakturę korygującą dotyczącą dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie (art. 106j ust. 3 ustawy o VAT). W takiej sytuacji podatnik nie będzie obowiązany do zastosowania pierwotnego kursu z każdej z korygowanych transakcji, tylko będzie mógł do nich zastosować jeden zbiorczy kurs. Przeliczenia na złote będzie dokonywał według kursu średniego da...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 12 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.