Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

2 stycznia 2017

Sprzedaż przez Internet w ramach dropshippingu

0 774

Prowadzę sklep internetowy w Polsce. Klient kupuje towar i dokonuje płatności na mój rachunek bankowy. Po zaksięgowaniu kwoty zakupu składam zamówienie przez Internet w firmie niemieckiej, która przesyła zamówiony towar mojemu klientowi w Polsce. Firma niemiecka wystawia mi fakturę za ten towar i koszty przesyłki. Czy takie transakcje można zaliczyć do sprzedały wysyłkowej i czy wartość tej sprzedaży wlicza się do limitu sprzedaży zwolnionej?

ODPOWIEDŹ

Transakcja dostawy przez firmę niemiecką na rzecz Czytelnika stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, zatem Czytelnik będący nabywcą rozlicza wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Transakcja dostawy pomiędzy Czytelnikiem a ostatecznym odbiorcą będzie opodatkowana na terytorium kraju.

Przy ustalaniu limitu zwolnienia sprzedaż ta winna być wliczona do wartości sprzedaży o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku VAT opodatkowaniu VAT podlegają:

• odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

• eksport towarów;

• import towarów na terytorium kraju;

• wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

• wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa jest dokonywana na rzecz:

a) podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem w rozumieniu art. 15, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lub

b) innego niż wymieniony w lit.a podmiotu, niebędącego podatnikiem w rozumieniu art. 15 i niemającego obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9

W opisanym przypadku Niemiecka firma realizuje jedynie wysyłkę do podmiotu, niebędącego podatnikiem w rozumieniu art. 15, czyli klienta Czytelnika, natomiast dostawa odbywa się pomiędzy Niemiecką firmą a Czytelnikiem oraz w następnej kolejności pomiędzy Czytelnikiem a klientem – ostatecznym odbiorcą, zatem nie mamy w tym przypadku do czynienia ze sprzedażą wysyłkową na terytorium kraju.

Opisany w pytaniu sposób dokonywania sprzedaży przez internet nosi nazwę dropshippingu. W modelu tym następuje przeniesienie procesu wysyłki towaru na dostawcę. Rolą sklepu internetowego, w tym przypadku Czytelnika jest zbieranie zmówień i przesyłanie ich do dostawcy, który realizuje wysyłkę towaru do klienta. Sprzedawca (właściciel sklepu internetowego - Czytelnik) dokonuje sprzedaży towaru we własnym imieniu i na własny rachunek, natomiast dostawca towaru (hurtownia, producent – Niemiecka firma) obowiązana jest do dostarczenia towaru do kupującego (klienta sklepu internetowego). Celem dropshippingu jest przede wszystkim uniknięcie gromadzenia i składowania zapasów sprzedawanych towarów i przesunięcie dostawy towarów na ich producenta czy hurtownika. W sytuacji, gdy Czytelnik będący właścicielem sklepu internetowego dokonuje sprzedaży towaru ostatecznemu nabywcy – klientowi we własnym imieniu i na własny rachunek, a obowiązkiem dostawcy – firmy niemieckiej, jest dostarczenie tego towaru do klienta mamy do czynienia z dwiema transakcjami: zakupem od Niemieckiej firmy oraz dostawą do klienta na terytorium kraju. Mamy tutaj zatem do czynienia z transakcją...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.