Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

1 stycznia 2014

Środki egzekucyjne stosowane przez naczelnika urzędu skarbowego

0 1087

Nie zapłaciłem podatku VAT za październik br. Urząd na pewno będzie prowadził egzekucję. Chciałabym wiedzieć jakie środki może urząd zastosować, żeby wyegzekwować zaległość podatkową?

Egzekucja administracyjna z tytułu podatku VAT prowadzona jest na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez organ podatkowy. Wzór tytułu wykonawczego opublikowany jest w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 listopada 20001r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2001r., nr 137, poz. 1541 ze zm.).

W toku postępowania egzekucyjnego naczelnik urzędu skarbowego będący na mocy art. 19 § 1 ustawy egzekucyjnej administracyjnym organem egzekucyjnym, stosuje środki egzekucyjne, wymienione w art.1a pkt. 12a ustawy, zmierzające do wyegzekwowania zaległości.

Najczęściej stosowanymi przez organ egzekucyjny środkami są: zajęcie wierzytelności z rachunków bankowych oraz innych wierzytelności, zajęcie wynagrodzenia za pracę, zajęcia świadczeń rentowo-emerytalnych w tym renty socjalnej.

Do bardzo częstych czynności egzekucyjnych zalicza się pobranie pieniędzy przez poborcę skarbowego od zobowiązanego (podatnika).

Rzadszym stosowanym środkiem egzekucyjnym jest zajęcie praw z instrumentów finansowych w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi, zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub innym rachunku, oraz wierzytelności z rachunków bankowych pieniężnych służących do obsługi takich rachunków. Ponadto egzekucja może być prowadzona z papierów wartościowych niezapisanych na r...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.