Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

1 maja 2013

Termin otrzymania zwrotu VAT w przypadku korekty deklaracji

0 973

W deklaracji VAT-7 za styczeń złożonej 25 lutego tego roku wykazaliśmy zwrot podatku w kwocie 35.000 zł w terminie 60 dni. 15 kwietnia z powodu błędów złożyliśmy korektę tej deklaracji, z której wynika większy zwrot tj. 42.500 zł. Nie otrzymaliśmy jeszcze zwrotu kwoty 35.000 zł z deklaracji złożonej w lutym. Czy nie powinniśmy w kwietniu otrzymać zwrotu 35.000 zł, a zwrotu różnicy w czerwcu? 

ODPOWIEDŹ

Nie, całość kwoty podatku do zwrotu powinni państwo otrzymać w czerwcu br.

UZASADNIENIE

W opisanym przez państwa przypadku zastosowanie znajdzie art.87 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym termin zwrotu różnicy podatku następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. W sytuacji jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Natomiast na mocy art.99 ust.12 ustawy o VAT zobowiązanie podatkowe czy kwotę zwrotu różnicy podatku przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi je w innej wysokości.

Realizacja prawa do zwrotu różnicy podatku od towarów i usług następuje poprzez złożenie rozliczenia w formie deklaracji VAT-7, VAT-7K lub VAT-7D, w terminie zadeklarowanym przez podatnika (25, 60 lub 180 dni), najczęściej na jego rachunek bankowy. Termin ten określa podatnik w złożonej deklaracji i liczony jest on w dniach od dnia złożenia deklaracji podatkowej. W Państwa przypadku złożenie deklaracji nastąpiło 25 lutego, a więc termin do zwrotu z pierwotnie złożonej deklaracji przypadał na 26 kwietnia.

Na mocy art.81 ordynacji podatkowej podatnicy mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. W świetle tego przepisu skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Skorzystanie z prawa do korekty deklaracji powoduje, iż złożona korygująca deklaracja zastępuje pierwotną deklarację. Wywołuje to skutki prawne w postaci pozbawienia pierwotnej deklaracji mocy prawnej. Podatnik może bez przeszkód złożyć korektę deklaracji VAT zanim otrzyma zwrot wykazany w deklaracji pierwotnej. Jednak w takim przypadku termin zwrotu liczony będzie od dnia złożenia korekty deklaracji. Z przedstawionych bowiem na wstępie unormowań wynika, iż termin...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.