Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

1 maja 2016

Uprawnienia gminy do egzekwowania oraz zabezpieczania swoich należności według przepisów Ordynacji podatkowej

0 730

Zobowiązany nie płaci podatków od środka transportu wykorzystywanego do działalności gospodarczej oraz od nieruchomości, na której znajduje się jego firma. Jakie uprawnienia ma Gmina do zabezpieczenia bądź egzekwowania swoich należności, w tym z ruchomości oraz nieruchomości dłużnika?

ODPOWIEDŹ

Organ gminy o statucie miasta oraz organ gminy wchodzącej w skład powiatu warszawskiego jako organ egzekucyjny w egzekucji należności z tytułu podatku od środków transportu, jak i podatku od nieruchomości może samodzielnie prowadzić egzekucję z ruchomości oraz innych środków, poza egzekucją z nieruchomości. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej Organ gminy jako wierzyciel może również samodzielnie zabezpieczyć swoje należności poprzez wpis hipoteki przymusowej dla nieruchomości stanowiącej własność zobowiązanego. Istnieje też możliwość zabezpieczenia ruchomości w formie ustanowienia zastawu skarbowego dla ruchomości stanowiącej własność zobowiązanego. W tym celu Gmina składa wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o dokonanie zastawu na wskazanym majątku zobowiązanego.

UZASADNIENIE

W myśl art. 19 § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji właściwy organ gminy o statusie miasta, wymienionej w odrębnych przepisach oraz gminy wchodzącej w skład powiatu warszawskiego jest organem egzekucyjnym, uprawnionym do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości, w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych, dla których ustalania lub określania i pobierania jest właściwy ten organ. Zatem organ gminy może prowadzić egzekucję stosując środki oraz procedury zapisane w rozdziałach od 1 do 6 działu II ustawy o postępowaniu egzekucyjnym. Przy czym tryb postępowania dotyczący prowadzenia egzekucji z ruchomości dla tych organów został określony w rozdziale 6 działu II ww. ustawy.

Egzekucja z nieruchomości prowadzona przez naczelnika urzędu skarbowego na wniosek gminy

Reguły dotyczące egzekucji w nieruchomości zapisane są w rozdziale 7 działu II ustawy. Zgodnie z art. 110 § 3a organ podejmie czynności egzekucyjne związane z egzekucją administracyjną z nieruchomości po otrzymaniu zaliczki na pokrycie przewidywanych wydatków od wierzyciela niebędącego naczelnikiem urzędu skarbowego, zwanego „wierzycielem finansującym”.

Zatem jeżeli gmina chciałaby dochodzić swoich należności z nieruchomości zobowiązanego, winna jest załączając tytuły wykonawcze wystąpić z wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego o przeprowadzenie egzekucji z nieruchomości. Wniosek powinien zawierać kwotę dochodzonej należności, numery tytułów wykonawczych oraz wskazanie nieruchomości, z której ma być prowadzona egzekucja. Naczelnik urzędu skarbowego po otrzymaniu wniosku wezwie do wpłacenia zaliczki na przewidywane wydatki związane z egzekucją. Po wpłacie zaliczki przez gminę „wierzyciela finansującego” naczelnik urzędu skarbowego przystąpi do egzekucji z nieruchomości poprzez jej zajęcie.

Nadmienić trzeba, że w miarę podejmowania kolejnych czynności organ może wezwać do wpłaty kolejnej zaliczki. Wysokość poszczególnych zaliczek określona jest na postawie dalszych przewidywanych wydatków.

Zabezpieczenie należności podatkowych gminy Hipoteka ustawowa

Na podstawie art. 34 Ordynacji podatkowej Skarbowi Państwa i jednostce samorządu terytorialnego przysługuje hipoteka na wszystkich nieruchomościach podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego lub osób trzecich z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w sposób przewidziany w art. 21 §1 pkt 2, a także z tytułu zaległości podatkowych w podatkach stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości, zwana dalej „hipoteką przymusową”.

Przedmiotem hipoteki przymusowej może być:

  1. część ułamkowa nieruchomości, jeżeli stanowi udział podatnika;

  2. nieruchomość stanowiąca przedmiot współwłasności łącznej podatnika i jego małżonka;

  3. nieruchomość stanowiąca przedmiot współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej lub część ułamkowa nieruchomości stanowiąca udział wspólników spółki cywilnej – z tytułu zaległości podatkowych spółki.

Przedmiotem hipoteki przymusowej może być także:

  1. użytkowanie wieczyste wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie stanowiącymi własność użytkownika wieczystego lub udział w tym prawie;

  2. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub udział w tym prawie;

  3. wierzytelność zabezp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.