Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI

3 lutego 2017

Usługi budowlane po zmianach - faktura częściowa

0 1482

W grudniu 2016 roku firma wystawiła dwie faktury zaliczkowe na usługi budowlane - jedna na 8%, druga na 23%. W styczniu 2017 roku będą faktury końcowe (rozliczające te zaliczki). Czy faktury końcowe wystawić z podatkiem VAT 8% i 23% czy „oo” (odwrotne obciążenie)?

ODPOWIEDŹ

Opodatkowanie lub zastosowanie procedury odwrotnego obciążenia zależy od momentu wykonania usługi budowlanej, tzn. czy została ona zakończona w ubiegłym czy w bieżącym roku.

UZASADNIENIE

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, ustawodawca nałożył na podatników wykonujących jako podwykonawcy roboty budowlane obowiązek rozliczania podatku na zasadzie mechanizmu odwrotnego obciążenia. Przepisy te mają zastosowanie do usług, które zostały wykonane od 1 stycznia 2017 roku.

Należy przede wszystkim pamiętać, że wprowadzone przepisy mają zastosowanie do usług wymienionych w poz. 2–48 załącznika nr 14 do ustawy, w przypadku gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

  • b) usługobiorcą jest również podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych i budowlano-montażowych powstaje w dacie wystawienia faktury - w przypadku świadczenia usługi na rzecz innego podatnika. W przypadku świadczenia usługi na rzecz osoby fizycznej w dacie jej wykonania.

Fakturę z tytułu usług budowlanych i budowlano – montażowych na rzecz osoby fizycznej wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę,a w przypadku świadczenia usługi na rzecz innego podatnika nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. W tym przypadku, gdy podatnik nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności.

Uzyskanie zaliczki za usługi budowlane w obu przypadkach spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o VAT, jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. W tym zakresie nie ma znaczenia, że podatnik nie wystawił jeszcze faktury lub faktury zaliczkowej. Jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, fakturę wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

W odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę. W tym zakresie obowiązek...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.