Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

1 kwietnia 2018

Wpływ weryfikacji zwrotu VAT na możliwość zaliczenia go na poczet zaległości podatkowych

0 969

Czynny podatnik VAT wykazał za dany miesiąc nadwyżkę podatku naliczonego. Zaznaczył, iż chce otrzymać zwrot podatku i jednocześnie złożył wniosek o przeznaczenie środków na poczet zaległości w CIT oraz na poczet przyszłych zobowiązań. Wraz z upływem 60-cio dniowego terminu okazało się, że urząd skarbowy w ramach czynności sprawdzających będzie dodatkowo weryfikował zasadność zwrotu. Czy zatem możliwe jest już w dacie złożenia deklaracji VAT zaliczenie kwoty zwrotu na poczet zaległości i przyszłych zobowiązań, czy też należy czekać na zakończenie weryfikacji przez organ podatkowy?

ODPOWIEDŹ

Kwota zwrotu VAT wynikająca z nadwyżki podatku naliczonego nad należnym będzie możliwa do zaliczenia na poczet zaległości podatkowych w innym tytule podatkowym lub na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych dopiero gdy organ stwierdzi, że zwrot jest zasadny. Nie można bowiem dysponować zwrotem, do którego podatnik nie ma jeszcze prawa. Analizując przepisy Ordynacji Podatkowej należy brać pod uwagę przepis z ustawy o podatku od towarów i usług o przedłużeniu zwrotu, która ma w tym przypadku charakter lex specialis (pierwszeństwa przez normą ogólną wyrażoną w Ordynacji).

UZASADNIENIE

Na wstępie należy zauważyć, że w treści art.3 pkt 7 ustawy Ordynacja podatkowa (OP) wskazano, że ilekroć w ustawie jest mowa o zwrocie podatku rozumie się przez to zwrot różnicy podatku lub zwrot podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, a także inne formy zwrotu podatku przewidziane w przepisach prawa podatkowego.

Ustawodawca umożliwił podatnikom zaliczanie zwrotów podatków na poczet zaległości podatkowych i przyszłych zobowiązań podatkowych. Kwestią, która powoduje nieścisłości wśród czynnych podatników VAT jest określenie momentu, w którym możliwe jest zaliczenie zwrotu na inne cele, niż fizyczny zwrot środków na konto. Podatnicy nie mają pewności czy momentem, w którym możliwe jest takie zaliczenie, jest moment złożenia deklaracji podatkowej (z wykazanym zwrotem), czy też za taki moment należy uznać dopiero postanowienie urzędu skarbowego o zasadności takiego zwrotu (w sytuacji, gdy organ postanawia dokonać weryfikacji). Jak wskazuje się w art. 76 §1 OP nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. I dalej w art. 76a §1 OP. W sprawach zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych wydaje się postanowienie, na które służy zażalenie. W/w przepisy stosuje się odpowiednio do zwrotu podatku. Zaliczenie zwrotu następuje odpowiednio z dniem złożenia deklaracji wykazującej zwrot podatku lub korekty takiej deklaracji.

Zwrot powinien być jednak w pierwszej kolejności rozpatrywany na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.). Jest to bowiem przepis lex specialis w stosun...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.