Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

2 sierpnia 2018

Wykonywanie działalności nierejestrowej a rozliczenia w podatku od towarów i usług

0 1016

Osoba fizyczna chce wykonywać usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej przez gospodarstwo rolne. Zakłada się, że kwota przychodów w stosunku miesięcznym będzie opiewała na niskie kwoty. Czy prowadząc możliwą od 30.04.2018 r. tzw. działalność nierejestrową, czyli działalność która nie będzie klasyczną działalnością gospodarczą, wystąpi jakikolwiek obowiązek rozliczania podatku od towarów i usług?

ODPOWIEDŹ

Działalność nierejestrowa może być prowadzona w małym zakresie, co oznacza że przychód należny (nie występuje zasada przychodu kasowego) nie może być wyższy w każdym miesiącu niż 1050 zł (połowa minimalnego wynagrodzenia). Tak małe kwoty przychodów powodują, że osoba prowadząca działalność nierejestrową nie podlega podatkowi VAT. Podatek VAT ma bowiem własną definicję działalności gospodarczej. Zatem osoba osiągająca przychody na zasadach działalności nierejestrowej będzie zobowiązana zarejestrować się i rozliczać VAT, gdy wykonywać będzie czynności dla których zwolnienie do kwoty 200.000 zł jest wyłączone.

UZASADNIENIE

Osoby fizyczne począwszy od 30 kwietnia 2018 roku mogą osiągać przychody na podstawie tzw. działalności nierejestrowej uregulowanej w nowej ustawie Prawo przedsiębiorców (u.p.p.). Jak wskazuje się w art.5 ust.1 wskazanej ustawy nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Kluczową kwestią jest zatem wysokość przychodu należnego jaki nie może być przekroczony w żadnym miesiącu osiągania przychodów. Jednocześnie przez przychód należny zgodnie z art.5 ust.6 u.p.p. rozumie się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Jednocześnie przekroczenie w którymkolwiek miesiącu kwoty stanowiącej połowę minimalnego wynagrodzenia powoduje, że działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie tej kwoty oraz konieczność rejestracji (w ciągu 7 dni) w CEIDG.

Z punktu widzenia ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) należy zauważyć, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednocześnie ustawodawca wskazał w jakich przypadkach dana osoba (tu: osoba fizyczna) zobowiązana będzie zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. Otóż w art....

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.