Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

2 września 2018

Zajęcie środków pieniężnych na zaległości podatkowe

0 1197

Urząd zajął rachunek bankowy w związku z zaległościami w płaceniu VAT . Bank zablokował moje wszystkie rachunki bankowe, na których są pieniądze. Póki co zajęcie urzędu nie jest realizowane, a ja nie mogę prowadzić działalności. Wcześniej bank realizował zajęcie, a ja mogłem spokojnie korzystać ze środków na rachunku. Czy urząd ma prawo do blokady wszystkich kont, a bank na przetrzymywanie zajęcia i nie realizowanie w kwocie z zajęcia?

 

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Zajęcia wynagrodzenia w przypadku umowy o pracę i umowy zlecenia

ODPOWIEDŹ

W przypadku zaległości m.in. z tytułu podatku od towarów i usług administracyjny organ egzekucyjny ma prawo do zajęcia wierzytelności znajdujących się na wszystkich rachunkach bankowych Podatnika, ale tylko do wysokości zaległości wraz z odsetkami, kosztami upomnienia i egzekucyjnymi.

Kwestia późniejszej realizacji zajęcia przez banki wynika ze zmiany art 80 ustawy egzekucyjnej. W myśl tego przepisu bank dopiero po upływie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zajęciu ma obowiązek przekazać zajętą kwotę organowi egzekucyjnemu na  pokrycie egzekwowanej należności.

UZASADNIENIE

Egzekucji administracyjnej podlegają min. takie obowiązki jak podatki, opłaty i  inne należności, do których stosuje się przepisy działu III ustawy z  dnia 29 sierpnia 1997  r. - Ordynacja podatkowa (Dz.  U.  z 2018  r. poz.  800, z  późn. zm.). Zatem zaległości z tytułu podatku od towarów i usług podlegają egzekucji administracyjnej.

W celu ściągnięcia zaległości organ egzekucyjny stosuje środki egzekucyjne przewidziane w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w tym egzekucję należności pieniężnych z rachunku bankowego.

Organ egzekucyjny dokonuje zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego przez  przesłanie do  banku zawiadomienia o  zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego z  rachunku bankowego do  wysokości egzekwowanej należności pieniężnej wraz  z  odsetkami z  tytułu niezapłacenia w terminie dochodzonej wierzytelności oraz  kosztami egzekucyjnymi. Organ egzekucyjny jednocześnie wzywa bank, aby bez  zgody organu egzekucyjnego nie dokonywał wypłat z rachunku bankowego do wysokości zajętej wierzytelności, lecz niezwłocznie po upływie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia przekazał zajętą kwotę organowi egzekucyjnemu na  pokrycie egzekwowanej należności albo zawiadomił organ egzekucyjny o przeszkodzie w  dokonaniu wpłaty, w  tym również o  nieprowadzeniu rachunku bankowego zobowiązanego.

Zajęcie wierzytelności jest skuteczne w  odniesieniu do rachunków bankowych zobowiązanego prowadzonych przez bank, niezależnie od tego, czy organ egzekucyjny wskazał w  zawiadomieniu numery tych rachunków.

Zajęcie wierzytelności jest skuteczne także w  odniesi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.