Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , AKTUALNOŚCI

19 czerwca 2018

Zakup urządzenia w Niemczech z montażem w Wielkiej Brytanii

0 871

Transakcja zakupu urządzenia od podatnika VAT z Niemiec nie podlega rozliczeniu w Polsce, ponieważ urządzenie nigdy nie przyjechało do Polski.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 24 maja 2018 roku nr 0114-KDIP1-2.4012.231.2018.1.WH

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest producentem urządzeń i linii technologicznych wymagających specjalistycznego montażu oraz próbnego uruchomienia. Wnioskodawca zamówił i zakupił urządzenie od podatnika niemieckiego. Urządzenie zostało odebrane od podatnika niemieckiego i przetransportowane do podatnika brytyjskiego, z pominięciem terytorium Polski. Transport został zorganizowany na zlecenie Wnioskodawcy przez zewnętrzną firmę transportową. Powyższe urządzenie jest częścią składową linii technologicznej montowanej w Wielkiej Brytanii. Transakcja sprzedaży obejmuje kompleksowe świadczenie składające się z dostawy elementów linii zakupionych i wyprodukowanych przez Wnioskodawcę, montażu, uruchomienia oraz przeprowadzenia testów wydajnościowych.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą m.in. kwestii opodatkowania transakcji zakupu urządzenia od podatnika niemieckiego podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – zwanej dalej „ustawą” – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

  2. eksport towarów;

  3. import towarów na terytorium kraju;

  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast w myśl art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Natomiast w świetle art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Zatem z przepisu art. 22 ust. 1 pkt 2 usta...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.