Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

2 kwietnia 2013

Zaliczenie zwrotu VAT spółki na podatek dochodowy wspólników

0 932

Przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Poszczególni wspólnicy dokonali rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2012 rok, w wyniku których powstało zobowiązanie podatkowe do wpłaty. Jednocześnie Spółka złożyła deklarację VAT-7 za styczeń 2013 roku, w której wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy. Czy Urząd będzie mógł dokonać przerachowania zwrotu VAT za styczeń 2013 roku na poszczególnych wspólników z tytułu PIT 36 za 2012 rok?

ODPOWIEDŹ

Organ podatkowy nie może dokonać przerachowania kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wskazanej przez Spółkę do zwrotu na rachunek bankowy podatnika na zobowiązanie podatkowe poszczególnych wspólników. Zwrot podatku może być dokonany tylko podatnikowi i nie może podlegać zarachowaniu na rzecz innych podmiotów.  

UZASADNIENIE

Zasady rozliczenia nadpłaty zostały uregulowane odpowiednio w artykułach 76, 76a i 76b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa. Zgodnie ze wskazanymi przepisami nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości wraz z odsetkami za zwłokę, oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu chyba, że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, przy czym do zwrotu VAT stosuje się odpowiednio art.76b Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że jeżeli podatnik zwróci się z prośbą o zarachowanie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na poczet innych zobowiązań podatkowych, to takie przeksięgowanie nastąpi z dniem złożenia deklaracji, w której wykazano zwrot bezpośredni.

W świetle powołanych przepisów zwrot VAT, na wniosek podatnika, może podlegać zarachowaniu na poczet innych zobowiązań, ale zobowiązania te muszą dotyczyć tego samego podatnika. Ustawodawca w tym przypadku nie wskazał możliwości przeksięgowania nadpłaty lub zwrotu różnicy podatku od towarów i usług na poczet zobowiązań innych podmiotów. W analizowanym przypadku niezbędne jest zatem ustalenie czy zobowiązania poszczególnych wspólników spółki cywilnej stanowią zobowiązania spółki cywilnej jako podatnika podatku od towarów i usług.

W świetle zapisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikiem jest każdy ze wspólników spółki cywilnej z osobna i oni też podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art.3 updof). Natomiast na mocy zapisów ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat takiej działalności (art.15 ust.1 ustawy o VAT). Zatem w myśl wskazanej ustawy to spółka cywilna będzie podatnikiem dla celów rozliczeń w podatku od towarów i usług a nie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.