Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

30 czerwca 2013

Zapłata podatku a przedawnienie zobowiązania podatkowego

0 1043

W spółce została przeprowadzona kontrola, w wyniku której wszczęto postępowanie podatkowe. Urząd Skarbowy w roku 2012 wydał decyzję określając zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2006 rok. Spółka uregulowała całość należności i jednocześnie, nie zgadzając się z postanowieniami decyzji wniosła odwołanie. Organ II instancji w 2013 roku wydał decyzję, której skutkiem była zmiana wysokości wcześniej uiszczonego podatku (zwiększenie zobowiązania podatkowego). Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Organ II instancji nie mógł określić zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2006 rok orzekając w roku 2013, gdyż zobowiązanie podatkowe, którego dotyczy wydana decyzja przedawniło się z dniem 31 grudnia 2012 roku.

UZASADNIENIE

Szczegółowe zasady przedawnienia zobowiązań podatkowych zostały określone w art.70 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (O.p.). Na podstawie wskazanego artykułu zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Z powyższego wynika, iż bieg przedawnienia zobowiązania podatkowego rozpoczyna się się z pierwszym dniem następnego roku po roku, w którym upłynął termin płatności podatku, a kończy się z upływem 5 lat od tego dnia. Z momentem upływu terminu przedawnienia zobowiązanie podatkowe wygasa i tym samym nie istnieje stosunek prawny pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Zatem w przedstawionym przez Państwa pytaniu należy zauważyć, iż Organ II instancji, określając zobowiązanie podatkowe w zakresie podatku dochodowego za 2006 rok, w decyzji wydanej w roku 2013, orzekał w okresie po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. W związku z powyższym, w przedstawionej sprawie podstawowe znaczenie ma ustalenie, czy w świetle art.70 §1 i art.208 §1 O.p. Organ II instancji miał prawo orzekać o wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2006 rok, które wygasło wskutek zapłaty (art.59 §1 pkt 1 O.p.).

Opisana powyżej kwestia budziła wiele wątpliwości, dlatego też stała się przedmiotem sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. W wielu decyzjach organy orzekały, że zapłata podatku przed upływem przedawnienia, powoduje wygaśnięcie zobowiązania podatkowego na podstawie art.59 §1 pkt 1 O.p., więc termin przedawnienia już nie biegnie, a organ odwoławczy może w czasie praktycznie nieograniczonym wydać jedną z decyzji wymienionych w art.233 §1 i §2 O.p., z tym jednak warunkiem, iż organ nie może określić podatku w kwocie wyższej od zapłaconej. W kwestii tej wypowiedział się również Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów, który w wyroku z dnia 28 czerwca 2010 roku o sygn. akt I FPS 5/09 orzekł, że „w sytuacji, gdy zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług wygasło w skutek zapłaty (art.5...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.