Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną VAT, zmarł w grudniu 2020 roku. W styczniu 2021 roku został powołany zarząd sukcesyjny. Jak powinno wyglądać rozliczenie VAT za miesiąc grudzień? Czy zarządca powinien rozliczyć cały miesiąc czy tylko od śmierci podatnika?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony z chwilą śmierci przedsiębiorcy, po śmierci przedsiębiorcy zarządcę sukcesyjnego może powołać:

- małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku,

- spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek,

- spadkobierca testamentowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek.

 

Ustanowienie zarządcy sukcesyjnego wymaga formy aktu notarialnego. Powołanie zarządcy sukcesyjnego notariusz zgłasza do CEIDG niezwłocznie, nie później niż w następnym dniu roboczym po dniu powołania zarządcy sukcesyjnego. Zarządca sukcesyjny w tym przypadku pełni funkcję od chwili dokonania wpisu do CEIDG tego zarządcy.

Do prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku zarządca sukcesyjny posługuje się dotychczasową firmą przedsiębiorcy z dodaniem oznaczenia „w spadku”.

Zarząd sukcesyjny od śmierci przedsiębiorcy uznaje się za podatnika kontynuującego prowadzenie działalności gospodarczej zmarłego podatnika. Zatem
w ramach kontynuacji działalności należy rozliczyć VAT za zmarłego, czyli składać deklaracje podatkowe, korekty deklaracji, co oznacza że przedsiębiorstwo
w spadku rozlicza na dotychczasowych zasadach podatek VAT. W rozliczeniu należy posługiwać się NIP-em zmarłego. Oznacza, to że należy złożyć rozliczenie za cały miesiąc, w którym zmarł podatnik.

 

• Czy można odliczyć VAT z faktur wystawionych na firmę podatnika (bez stosownego dopisku) przed powołaniem i wpisaniem zarządcy do CEIDG)?

Tak, zgodnie z art. 2 pkt 38 i 40 ustawy o podatku od towarów i usług przez zarząd sukcesyjny- rozumie się zarząd sukcesyjny, o którym mowa w ustawie
o zarządzie sukcesyjnym; tj. ustawie z  dnia 5 lipca 2018 roku o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i  innych ułatwieniach związanych
z sukcesją przedsiębiorstw.

Z kolei zgodnie z art. 13. ust. 1 ustawy o zarządzie sukcesyjnym w okresie od chwili śmierci przedsiębiorcy do  dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego, a jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony - do  dnia wygaśnięcia uprawnienia do  powołania zarządcy sukcesyjnego, osoba, o  której mowa w  art.  14, może dokonywać czynności koniecznych do  zachowania majątku lub możliwości prowadzenia przedsiębiorstwa w  spadku, polegających w szczególności na:

  1. zaspokajaniu wymagalnych roszczeń lub przyjmowaniu należności, które wynikają ze zobowiązań przedsiębiorcy związanych z  wykonywaniem działalności gospodarczej, powstałych przed jego śmiercią;
  2. zbywaniu rzeczowych aktywów obrotowych w  rozumieniu art.  3 ust. 1 pkt 19 ustawy z  dnia 29 września 1994 roku o  rachunkowości

Osoba, o  której mowa w  art.  14, może także dokonywać czynności zwykłego zarządu w  zakresie przedmiotu działalności gospodarczej wykonywanej przez  przedsiębiorcę przed jego śmiercią, jeżeli ciągłość tej działalności jest konieczna do  zachowania możliwości jej kontynuacji lub uniknięcia poważnej szkody.

W myśl art. 14 osobami uprawnionymi do dokonywania w/w czynności, o których mowa w art. 13, są:

  1. małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, lub
  2. spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, albo
  3. spadkobierca testamentowy przedsiębiorcy albo zapisobierca windykacyjny, któremu zgodnie z ogłoszonym testamentem przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku.

Po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia albo wydaniu europejskiego poświadczenia spadkowego czynności, o których mowa w art. 13, może dokonywać wyłącznie właściciel przedsiębiorstwa w spadku. Osoba, o której mowa w art. 14, dokonuje czynności, o których mowa w art. 13, w imieniu własnym, na rachunek właściciela przedsiębiorstwa w spadku.

• Kto podpisuje JPKV7M?

Osobami uprawnionymi do  podpisania JPKV7M, są:

1) małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, lub

2) spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, albo

3) spadkobierca testamentowy przedsiębiorcy albo zapisobierca windykacyjny, któremu zgodnie z ogłoszonym testamentem przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku.

Natomiast po uprawomocnieniu się postanowienia o  stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia albo wydaniu europejskiego poświadczenia spadkowego czynności tej może dokonywać wyłącznie właściciel przedsiębiorstwa w  spadku.

• Czy można go podpisać przychodem?

Do podpisania JPK_VAT można także użyć:

- kwalifikowanego podpisu elektronicznego  – to płatny podpis elektroniczny do podpisywania dokumentów,

- danych autoryzujących  – to bezpłatne narzędzie online do podpisywania plików JPK. Potrzebne wówczas będą: • NIP albo PESEL, • imię, • nazwisko,
• data urodzenia, • adres e-mail, na który przyjdzie UPO, • odpowiednia kwota przychodu osiągniętego w poprzednim roku. Można również wpisać wartość „0”, jeśli za ten rok nie zostało złożone żadne zeznanie.

 

• Czy zarządca jest uprawniony do podpisania UPL-1?

Każdy, kto składa swoją deklarację podatkową przez internet może wyznaczyć pełnomocnika – zatem nie ma przeszkód żeby zarządca sukcesyjny powołał pełnomocnika do elektronicznego składania i podpisywania deklaracji podatkowych w ramach zarządu majątkiem

• Jakie obowiązki związane z VAT ciążą na zarządcy sukcesyjnym?

O powołaniu zarządcy przedsiębiorca powinien zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego (właściwego w zakresie opodatkowania VAT) w terminie 7 dni od dnia wpisu zarządcy do CEIDG. Przedsiębiorca powinien też informować o zmianach dotyczących tego wpisu w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany.

W przypadku ustanowienia zarządu sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy należy ponownie rejestrować podatnika VAT – z datą wsteczną od śmierci przedsiębiorcy. Warunkiem przywrócenia rejestracji jest złożenie przez zarządcę sukcesyjnego, który wykonuje prawa i obowiązki przedsiębiorstwa w spadku, wymaganych deklaracji VAT za okresy sprzed jego powołania (także za zmarłego przedsiębiorcę, jeśli ten nie zdążył ich złożyć).

Dodatkowo zarządca przede wszystkim ma obowiązek prowadzenia ewidencji VAT zgodnie z ustawa o...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.