Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Moje zaległości VAT zostały zabezpieczone na udziale w nieruchomości, którą to odziedziczyłem wraz z siostrą w równych częściach po rodzicach. Niestety odziedziczony grunt nie został podzielony geodezyjnie. Komornik skarbowy prowadzi egzekucję z tejże nieruchomości. Czy udział mojej siostry także zostanie sprzedany? Jeśli urząd w wyniku sprzedaży uzyska mniejszą kwotę niż moje zaległości, to zaległy VAT zostanie umorzony?

ODPOWIEDZ

W związku z zaległościami VAT komornik skarbowy może sprzedać tylko własność stanowiącą zobowiązanego Podatnika, czyli część nieruchomości należącą do Czytelnika. Jeżeli uzyskana kwota ze sprzedaży nie zaspokoi zaległości VAT, to pozostałe zaległości będą dochodzone z innego majątku Czytelnika.

UZASADNIENIE

W omawianym przykładzie egzekucja administracyjna prowadzona jest poprzez zastosowanie środków przymusu wobec zobowiązanego tj. osoby fizycznej, która nie wykonała w terminie obowiązku o charakterze pieniężnym, czyli nie uregulowała w stosownym terminie podatku VAT. Wśród środków egzekucyjnych stosowanych przez organ egzekucyjny wyróżnia się m.in. egzekucję z nieruchomości. Należy zaznaczyć, iż egzekucję prowadzi się z majątku zobowiązanego.

Dziedziczony ułamkowy udział w nieruchomości (współwłasność) nie oznacza, że Podatnik stał się wyłącznym właścicielem oznaczonej części nieruchomości. Należy zaznaczyć, iż istotą współwłasności jest to, że mamy określony ułamkowy udział w każdym centymetrze kwadratowym gruntu, a egzekucja może być przeprowadzona tylko z części nieruchomości należącej do zobowiązanego.

Wobec powyższego, w przypadku prowadzenia egzekucji z ułamkowej części nieruchomości, opisowi i oszacowaniu wartości podlega cała nieruchomość. Natomiast wartością takiej części nieruchomości jest odpowiednia część oszacowanej wartości całej nieruchomości, czyli część stanowiąca własność.

Dodać trzeba, że jeżeli nieruchomość nie zostanie sprzedana w pierwszej licytacji, może nastąpić przejęcie nieruchomo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.