Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

2 kwietnia 2013

Zmiana terminu płatności a korekta VAT naliczonego

0 841

Moja firma 16 października 2012 roku zakupiła usługę. Tego samego dnia została wystawiona faktura z 30 dniowym terminem płatności. Do tej pory nie uregulowaliśmy należności za fakturę. Czy muszę zrobić korektę VAT naliczonego? Czy nadal będę miała ten obowiązek, jeśli wystawca faktury dodatkowym pismem przesunie mi termin płatności na styczeń tego roku?

ODPOWIEDŹ

Korekty podatku naliczonego należy dokonać w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2013 roku. Obowiązek ten nie wystąpi, jeżeli dostawca przesunie termin płatności.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.89a ust.1a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług od 1 stycznia 2013 roku nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, jeżeli wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. O ile wierzyciel ma prawo do skorygowania podstawy opodatkowania i podatku należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności, dłużnik ma obowiązek dokonać korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od daty upływu terminu płatności. Zgodnie bowiem z przepisem art.89b ust.1 ustawy o VAT dłużnik ma obowiązek skorygowania całości (lub części) uprzednio odliczonego podatku naliczonego wynikającego z faktury jeżeli nie ureguluje całości (lub części) należności w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Obowiązek dokonania korekty ciąży na dłużniku niezależnie od faktu, czy jego wierzyciel skorzystał z ulgi na złe długi, czy też nie.

Korekta powinna być dokonana w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Oznacza to, że dłużnik dokonuje korekty podatku na bieżąco, bez konieczności „cofania” się do okresu rozliczeniowego, w którym pierwotnie odliczył podatek wynikający z niezapłaconej faktury. Dłużnik nie będzie zobowiązany do dokonania korekty tylko wówczas, gdy ureguluje należność najpóźniej w ostatnim dniu tego okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu płatności tej należności.

Zgodnie z art.23 ust.2 ustawy z dnia 16 listopada 2012 roku o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, powyższe przepisy stosuje się również do wierzytelności powstałych przed 1 stycznia 2013 roku, których nieściągalność została zgodnie ze znowelizowanymi przepisami uprawdopodobniona po dniu 31 grudnia 2012 roku.

Jak wynika z pytania, termin płatności należności wynikającej z niezapłaconej faktury przypadał na 15 listopada 2012 roku, co oznacza, że należy skor...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.