Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

31 lipca 2016

Zwolnienie podmiotowe a nabywanie towarów z załącznika nr 11 do ustawy o VAT

0 826

Zamierzam rozpocząć działalność z 8 sierpnia 2016 roku. Będę kupował stal, a następnie przerabiał ją i sprzedawał oraz dodatkowo będę kupował z Niemiec chemię gospodarczą i sprzedawał ją w Polsce. Jakie obowiązki (ze względu na zakup towarów wykazanych w zał. Nr 11 do ustawy) w zakresie VAT ciążą na mnie? Czy ze względu na zakup towarów wykazanych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT nie skorzystam ze zwolnienia do obrotu 150.000?

ODPOWIEDŹ

Co do zasady, działalność związana z zakupem towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy nie ma wpływu na wybór zwolnienia podmiotowego, jednak nabywca będący podatnikiem VAT czynnym rozlicza zakup tych towarów na zasadzie odwrotnego obciążenia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art 113 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Dla podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku limit ten jest proporcjonalny do okresu prowadzonej działalności (art. 113 ust. 9). Limit ten należy obliczyć według wzoru:

150.000zł x X / 365

(gdzie X to liczba dni od daty rozpoczęcia działalności do końca roku podatkowego).

Zatem w przypadku Czytelnika kwota limitu uprawniającego do zwolnienia wynosi: 150.000 x 178 / 365 = 73.150,68 zł

Podatnicy, który rozpoczynając działalność wybrali zwolnienie z podatku VAT, muszą kontrolować wysokość obrotów. Zwolnienie bowiem obowiązuje do momentu, kiedy przewidywana przez przedsiębiorcę kwota sprzedaży nie przekroczy limitu – odpowiednio 150.000 zł lub jego proporcjonalnej wysokości. Należy także pamiętać, że zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono limit (art. 113 ust. 5 ustawy o VAT), a przedsiębiorca staje się czynnym podatnikiem VAT. Co więcej, opodatkowaniu podlega cała kwota tej transakcji, a nie jedynie nadwyżka ponad limit.

Czytelnik ma wątpliwość, czy ze względu na zakup towarów wykazanych w załączniku nr 11 do ustawy może skorzystać ze zwolnienia.

Ustawodawca listę towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku określone w art.113 ust.1 i 9 zamieścił w art. 113 ust. 13 pkt 1, w tym w załączniku nr 12 do ustawy o podatku VAT. W załączniku tym są wymienione towary, które znajdują się także w załączniku nr 11, dotyczy to odpadów innych niż niebezpieczne zawierających metal sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 38.11.50.0, przy czym

w załączniku nr 12 są to wyłącznie:

  1. złom złota i stopy złota,

  2. odpady srebra,

  3. złom srebra,

  4. stopy srebra,

  5. złom platyny i stopy platyny,

  6. złom palladu i stopy palladu,

  7. złom irydu i stopy irydu

Tak więc, jeżeli przedmiotem sprzedaży przez Czytelnika będzie wymieniony powyżej towar, nie będzie mógł wybrać zwolnienia z podatku VAT.

Należy pamiętać, że wybór zwolnienia oznacza, że pomimo tego, że podatnicy dokonują czynności podlegających opodatkowaniu w ramach działalności gospodarczej, nie mają oni obowiązku rozliczania podatku od towarów i usług. Powoduje to jedn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.