Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

30 kwietnia 2012

Zwrot kosztów składowania towarów kontrahentowi ze Szwecji

142

Nasza firma złożyła zamówienie na zakup towaru u kontrahenta ze Szwecji, ale byliśmy zmuszeni odwołać to zamówienie. Jednakże szwedzki dostawca, który już wyprodukował zamówiony towar, chce obciążyć nas kosztem składowania towaru. Jak potraktować to obciążenie: jako import usług, WNT czy może odszkodowanie?

 

ODPOWIEDŹ

Obciążenie przez kontrahenta ze Szwecji kosztami składowania niezakupionego przez Państwa firmę towaru należy potraktować jako import usług i rozliczyć podatek VAT od tej czynności na zasadzie reverse charge.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 9 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Ponieważ Państwa firma nie nabyła towarów ze Szwecji, w opisanej sytuacji nie miało miejsca wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Czy obciążenie kosztami składowania towarów w świetle ustawy o VAT można potraktować jako od zkodowanie wypłacone szwedzkiemu kontrahentowi, które co do zasady jest czynnością nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT? Otóż ni...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę