Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

2 kwietnia 2019

NR 88 (Kwiecień 2019)

Abonament parkingowy dla klientów a prawo do odliczenia VAT

0 1239

Spółka prowadząca sklep z winami w ciągu handlowym wykupiła abonament na miejsca parkingowe dla klientów. Jaka jest możliwość odliczania VAT naliczonego od miesięcznych faktur?  

Odpowiedź

Spółce przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego w sytuacji nabycia abonamentu na miejsca parkingowe dla klientów prowadzonego przez spółkę sklepu, to jest wyłącznie do celów prowadzonej opodatkowanej działalności gospodarczej. 

 

Uzasadnienie

Podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).

Jeśli zatem spółka wykupiła abonament na miejsca parkingowe dla klientów przed prowadzonym przez siebie sklepem, to jest do celów prowadzonej przez spółkę opodatkowanej VAT działalności gospodarczej, przysługuje jej prawo do odliczenia VAT przy nabyciu tego abonamentu.

Wykupione w abonamencie miejsca postojowe będą służyły czynnościom gospodarczym opodatkowanym, a nie celom prywatnym, zaś miejsca parkingowe nie są przeznaczone dla ściśle określonych pojazdów samochodowych.

Gdyby miejsca parkingowe były wykorzystywane w systemie mieszanym, to jest zarówno do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak i prywatnych, miałyby zastosowanie przepisy art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 2 ustawy o VAT.

W razie b...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.