Czy jest możliwość zgłoszenia w urzędzie skarbowym adresu do korespondencji innego niż adres siedziby? Ustanowiliśmy pełnomocnika do odbioru korespondencji w osobie księgowej i zasadne byłoby gdyby korespondencja wpływała pod adres biura rachunkowego, a nie siedziby spółki.
ODPOWIEDŹ
Tak, spółka może wskazać adres do korespondencji inny niż adres siedziby.
UZASADNIENIE
Przedsiębiorca ma prawo wyznaczyć adres do korespondencji inny niż adres siedziby np. w miejscu, w którym jest prowadzona księgowość i przechowywana dokumentacja Wnioskodawcy. Aby korespondencja wpływała na ten adres zainteresowany musi o tym powiadomić urząd skarbowy na formularzu NIP-2.
Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, podatnicy obowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego, zgłoszenia dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.
Zgłoszenie podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera w szczególności pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (art. 5 ust. 3).
Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 5 ww. ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych, biorąc pod uwagę kompletność przekazywanych danych, określi, w drodze rozporządzenia, wzory formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych, z wyjątkiem zgłoszeń osób fizycznych będących przedsiębiorcami.
Powyższa delegacja została zrealizowana przez wydanie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 marca 2014 w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych i zgłoszeń aktualizacyjnych.
Z powołanych regulacji oraz określonego formularza NIP-2 (wersja nr 9) wynika, iż osoba prawna dokonująca zgłoszenia identyfikacyjnego bądź aktualizacji danych ma możliwość wskazania na składanym formularzu NIP-2 w części B.3. adresu do korespondencji w przypadku, gdy adres do korespondencji jest inny niż adres siedziby.
Ponadto, zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 14.06.1960 roku kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.) strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. W myśl art 33 § 2 pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, w formie dokumentu elektronicznego lub zgłoszone do protokołu. Natomiast zgodnie z art. 40 § 2 k.p.a., jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, pisma doręcza się pełnomocnikowi. Obowiązek organu dokonywania doręczeń pełnomocnikowi istnieje od dnia powiadomienia organu o ustanowieniu pełnomocnika do momentu powzięcia przez organ informacji o wygaśnięciu pełnomocnictwa.
Zatem Spółka ustanawiając pełnomocnika do odbioru korespondencji w osobie księgowej, powinna również powiadomić o tym właściwy urząd skarbowy, aby korespondencja była doręczana pod wskazany adres.
Magdalena Misiak