Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85) , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

8 sierpnia 2012

Badania ultrasonograficzne a zwolnienie w VAT

0 1102

Wykonywanie badań ultrasonograficznych USG korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług przedmiotowo, a w związku z tym podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych z tymi usługami.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPP2/443-252/12-2/IŻ z 5 czerwca 2012 roku.

 Sytuacja podatnika

Wnioskodawca prowadzi indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską, w której wykonuje badania ultrasonograficzne USG. W prowadzeniu swojej praktyki Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług mimo Bmedycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu i poprawie zdrowia.

Podatnik zwrócił się do organu podatkowego o potwierdzenie, że postępuje prawidłowo korzystając z przedmiotowego zwolnienia w podatku VAT, a tym samym nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach nabywanych na potrzeby wykonywania usług medycznych.

 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 18 ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18a ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana je...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.