Sprzedajemy środki chemiczne które są w puszkach aerozolowych o pojemności 300 ml. Jest to najmniejsze opakowanie dostępne na rynku. Czasem, aby pozyskać nowego klienta wysyłamy mu bezpłatnie po 1 sztuce z każdego rodzaju tych środków w celu przetestowania. Czy mogę to zaliczać jako bezpłatne próbki; koszt 9-15 zł
ODPOWIEDŹ
Ustawodawca w art.7 ust.7 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU) zdefiniował pojęcie próbki, przez którą rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.
Z treści postawionego pytania wynika, że przekazywane przez Państwa firmę towary spełniają definicję próbki a ilość i wartość przekazanych próbek nie jest działaniem o charakterze handlowym. Przekazanie próbek produktów ma na celu zachęcenie potencjalnych klientów do zakupu zaoferowanych im produktów i zwiększenie sprzedaży. Wydanie próbek zgodnie z treścią art. 7 ust. 3 UPTiU nie stanowi dostawy towarów, a co za tym idzie nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Mimo to, zgodnie z przepisami art. 86 ust. 8 pkt 2 UPTiU, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte przez niego towary i usługi dotyczą czynności o których mowa w art. 7 ust. 3-7 UPTiU, czyli między innymi przekazania próbek towaru.
Podobne stanowisko w kwestii nieodpłatnego przekazania próbek towaru zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej o sygnaturze ITPP1/443-495/08/MN.
Dorota Mróz
Biegły Rewident