Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA , ROZLICZENIA VAT

8 maja 2018

Brak prawa wspólnego rozliczania się ze współmałżonkiem z działalności rolniczej

0 1152

Małżonkowie wspólnie prowadzący gospodarstwem rolnym lecz z dwoma odrębnie prowadzonymi działalnościami rolniczymi, tj. w zakresie produkcji zboża i warzyw oraz w zakresie chowu trzody chlewnej, nie mają prawa do wspólnego rozliczania podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 kwietnia 2018 roku nr 0113-KDIPT1-3.4012.103.2018.2.MJ

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawczyni przejęła po rodzicach 13 ha ziemi. Od 2007 r. Wnioskodawczyni jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Mąż Wnioskodawczyni posiada gospodarstwo rolne i od 1997 r. jest rolnikiem ryczałtowym. W swoim gospodarstwie (mąż) na powierzchni 3 h uprawia wyłącznie zboża i jest producentem trzody chlewnej. W 2008 r. Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński i z mężem zamieszkała pod wspólnym adresem w gospodarstwie męża. W ciągu lat małżeństwa Wnioskodawczyni i jej mąż dokupili łącznie ok. 10 h ziemi wspólnie – jako małżeństwo. Posiadają więc ziemię wspólną jak i też każde ma odrębną ziemię po rodzicach. Wnioskodawczyni zajmowała się produkcją zboża i warzyw na gruntach własnych, tych zakupionych wspólnie z mężem oraz na gruntach dzierżawionych przez Wnioskodawczynię osobiście (umowy sporządzone notarialnie). Od początku małżeństwa Wnioskodawczyni i jej mąż rozliczali się odrębnie. Wnioskodawczyni jako rolnik VAT sprzedając swoje płody i mąż Wnioskodawczyni jako rolnik ryczałtowy sprzedając żywiec. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą zarówno na swoim własnym majątku jak również na majątku zakupionym wraz z mężem. Mąż Wnioskodawczyni po ślubie uzyskiwał dochód wyłącznie ze swojego pola, z dzierżawionych przez siebie gruntów i ze sprzedaży wyprodukowanej przez siebie trzody chlewnej (lochy – prosięta – tuczniki). Mąż w swoim gospodarstwie zajmuje się hodowlą trzody chlewnej a dochód ze swojej działalności przeznacza na modernizację i zakup urządzeń i wyposażenia chlewni oraz innych budynków, które otrzymał od rodziców.

Czy Wnioskodawczyni musi dokonywać sprzedaży na fakturę VAT trzody chlewnej należącej do męża Wnioskodawczyni będącego rolnikiem ryczałtowym?

Stanowisko Dyrektora

Działalność rolnicza – stosownie do art. 2 pkt 15 ustawy o VAT - obejmuje produkcję roślinną i zwierzęcą, (...), a także świadczenie usług rolniczych. Biorąc pod uwagę przytoczoną definicję działalności gospodarczej (art. 15 ust. 2 ustawy) uznać należy, iż działalność rolnicza (art. 2 pkt 15 ustawy) mieści się w pojęciu działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy, w przypadku osób fiz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.