Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

31 grudnia 2013

Budowa budynku mieszkalno-usługowego a stawka VAT

0 893

Wnioskodawczyni, w stosunku do budowy budynku mieszkalno-usługowego sklasyfikowanego w PKOB w kategorii 1122, ma prawo zastosować preferencyjną stawka podatku VAT, tj. 8%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 21 listopada 2013 roku nr IBPP2/443-773/13/WN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Wnioskodawczyni, która przyjęła do realizacji wybudowanie dwóch budynków mieszkalno-usługowych z wewnętrznymi instalacjami: wod-kan, c.o., gaz, elektryczną, układu komunikacyjnego z miejscami postojowymi sklasyfikowanego w PKOB w kategorii 1122.

Zlecenie na roboty budowlane dotyczą wybudowania dwóch identycznych budynków mieszkalno-usługowych – obydwa będą środkami trwałymi w firmie inwestora. Na każdy budynek jest odrębna umowa na roboty budowlane. Zgodnie z projektem budowlanym ponad połowa powierzchni jest przeznaczona na cele mieszkaniowe, w tym żaden lokal mieszkalny nie przekracza 150 m2.

Faktury będą wystawiane na firmę inwestora i będą płacone z kredytu firmowego jego firmy. Zarówno inwestor jak i Wnioskodawczyni są czynnymi podatnikami podatku VAT.

W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym, Wnioskodawczyni powzięła wątpliwości odnośnie prawa do stosowania 8% stawki podatku VAT dla całości robót budowlanych realizowanych przy budowie budynku mieszkalno-usługowego będącego środkiem trwałym w firmie inwestora.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Biorąc po uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołany powyżej stan prawny organ podatkowy stwierdził, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawczyni świadcząc usługę budowlaną polegającą na wybudowaniu całego budynku m...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 12 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.