Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

19 maja 2015

Budowa instalacji oświetlenia ulicznego i chodnikowego a stawka VAT

0 1633

Wykonanie instalacji oświetlenia ulicznego i chodnikowego stanowiącej infrastrukturę towarzyszącą znajdującą się poza bryłą budynku należy opodatkować stawką podatku w wysokości 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 13 stycznia 2015 roku nr ILPP1/443-967/14-3/HW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który otrzymał zlecenie na wykonanie instalacji oświetlenia ulicznego i chodnikowego. W planowanym miejscu inwestycji nie było żadnej instalacji oświetleniowej, ponieważ deweloper ogłosił upadłość przed końcem tych prac. Jest to instalacja nowa, towarzysząca budynkowi mieszkalnemAu, w którym nie ma lokali użytkowych. Projekt zakłada postawienie 12 lamp na działce Wspólnoty Mieszkaniowej, łącznie z zasilaniem tych lamp z budynku Wspólnoty Mieszkaniowej o długości około 300 metrów. Lampy będą oświecały nocą drogę, parkingi, chodnik wyłącznie dla danej Wspólnoty Mieszkaniowej i jest ona jedynym inwestorem tego przedsięwzięcia.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, jaką zastosować stawkę podatku od towarów i usług dla usługi wykonania instalacji oświetlenia ulicznego i chodnikowego.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż przy ustaleniu właściwej stawki podatku VAT decydujące znaczenie ma fakt, co jest przedmiotem sprzedaży, czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługę, a także, czy czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług. Bowiem dla zastosowania obniżonej 8% stawki podatku znaczenie m...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.