Tymczasowe przemieszczenie towarów, dokonane wyłącznie w celu ich przechowania, nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej numer ILPP4/443-606/11-2/EWW z 1 grudnia 2011 roku.
Sytuacja podatnika
Wnioskodawca prowadzi działalność handlową polegającą na sprzedaży fajerwerków i materiałów wybuchowych. Z uwagi na szczególne wymagania w zakresie magazynowania materiałów wybuchowych oraz z uwagi na ograniczenia własnej powierzchni magazynowej oraz przepisy przeciwpożarowe, zamierza niektóre rodzaje towarów wywozić na terytorium Niemiec wyłącznie celem ich tymczasowego przechowywania przez specjalistyczną firmę niemiecką. Następnie wszystkie towary będą powtórnie przywożone na terytorium Polski, gdzie będą przedmiotem obrotu handlowego. Żaden z czasowo wywiezionych towarów nie będzie przedmiotem dostawy na terytorium Niemiec ani innego państwa. Na czasowo wywiezionych towarach nie będą wykonywane usługi.
Zdaniem Wnioskodawcy w opisanej sytuacji, nie zachodzi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Uzasadnienie Dyrektora Izby Skarbowej
Dyrektor Izby zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy argumentując, że aby uznać daną czynność za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów musi zaistnieć wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego, w wyniku dokonania odpłatnej dostawy tych towarów (czyli, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel). Ponadto przedmiotowe przemieszczenie nie służy działalności gospodarczej podatnika w rozumieniu art. 13, ust. 3 ustawy o VAT.
Z powyższego wynika, iż przemieszczając własne towary na terytorium Niemiec w celu ich magazynowania, Zainteresowany nie dokona wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1 ustawy.
Podstawa prawna: art.7 ust.1, art.13 ust.1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od
towarów i usług.